Piyasalar Moody's'e odaklandı

Piyasalar Moody's'e odaklandı

Piyasada yön belirleyici olacağı öngörülen ABD istihdam verileri ardından kur ve faizde olası Moody's açıklamalarını beklenecek

A+A-

Haftabaşından beri 3 seviyesi etrafında oldukça dalgalı bir seyir izleyen ve gelişmekte olan para birimlerinden negatif ayrışan kurda Moody's'in bugün piyasa kapanışı ardından yapması olası kredi notu değerlendirmesi öncesi ABD istihdam verilerini takip edecek.

Son iki işlem gününde de gerek beklentilerin üzerindeki enflasyon verileri gerek küresel piyasalar gerekse Moody's kararının yaklaşmış olmasıyla baskı altında kalan kur bugün ise güne bir miktar düşüşle başladı.

Dış piyasalarda bugün TSİ 15.30'da açıklanacak Temmuz ayına ilişkin ABD işsizlik ve tarım dışı istihdam verileri izlenecek. İç gündemde ise piyasalar tarafından takip edilecek bir veri bulunmuyor. Moody's kararının ise piyasa kapanışının ardından gece saatlerinde açıklanması bekleniyor.

Darbe girişiminin ardından Türkiye'nin kredi notunu indirim için izlemeye alan Moody's Türkiye'yi yatırım yapılabilir seviyede kredi notuyla değerlendiren iki kredi derecelendirme kuruluşundan biri. Moody's'in kredi notunu aşağı çekmesi Türkiye'den sert portföy çıkışlarına neden olabilir.

Bankacılar Türkiye'nin yatırım yapılabilir kredi notunu kaybetmesini ana senaryo olarak beklemeselerde bu gelişme piyasalarda satış baskısı yaratmayı sürdürüyor. Piyasalarda genel beklenti darbe girişimin ardından Türkiye'nin kredi notunu indirim için gözden geçirmeye alan kredi derecelendirme kuruluşunun gözden geçirmeyi 5 Ağustos'ta tamamlamak yerine bir miktar daha beklemesi yönünde.

Kredi derecelendirme kuruluşları her ne kadar not gözden geçirmeleri için yılbaşında bir takvim açıklasalar da gelişmelere göre bu takvim dışında da not kararı açıklayabiliyorlar.

Nomura Stratejisti Timothy Ash, Türkiye'nin büyüme borçluluk vb makro göstergelerinin oldukça sağlam olduğuna dikkat çekerek, "Kurumsal güçlülük darbe gibi objektif olmayan kriterlere dayalı bir varsayımla kredi notunun çöp seviyesine düşmesi subjektif bir karar olacaktır" dedi ve Tayland'da darbe yaşanmasının dahi bir yatırım yapılabilir notun kaybedilmesine neden olmadığını hatırlattı.

Hafta içinde artan küresel risk iştahının ve sert satış baskısı sonrası yeni pozisyon açılışlarının da etkisiyle 2.97'li seviyelere kadar gerileyen dolar/TL daha sonra gerek enflasyon verilerinin TCMB politikalarıyla uyumlu seyretmediği endişeleri gerekse Moody's karar tarihinin yaklaşması nedeniyle yönünü yukarı çevirmiş ve dün 3.0272'ye kadar yükselmişti.

Dün günü 3.0160 civarında tamamlayan dolar/TL bu sabag 08.44'te güne 3.0065/3.0079 seviyesinden başladı.

Dün akşam saatlerinde 3.19 civarında işlem gören sepet bazında TL aynı saatte 3.1777/3.1795, 3.36 civarında olan euro/TL ise 3.3489/3.3510 seviyesinde bulunuyor.

Dolar/TL, darbe girişimi sonrası 3.0970 ile tarihi zirveyi görürken, 15 Temmuz Cuma günü darbe girişimi öncesi kapanış seviyesine göre TL'nin dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 6.7'ye ulaşmıştı. Şu anda ise bu kayıp yüzde 4 civarında seyrediyor.

Tahvil bono piyasasında ise 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde ortalama bileşik faiz dün spot kapanışta ortalama ve valörde son işlemde yüzde 9.87 seviyesinde gerçekleşti. İki yıllık gösterge olan 11 Temmuz 2018 itfalı tahvilde ise dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 9.31 oldu.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.