Piyasalar PPK toplantısını bekliyor

Piyasalar PPK toplantısını bekliyor

Dolar/TL, faizleri sabit tutan FED'in gelecek dönemde yavaş artırım yapacağı beklentisiyle geriledi, piyasalarda PPK toplantısı bekleniyor

A+A-

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faizleri sabit tutması ve artırımlara yavaş devam edeceği beklentisinin oluşmasıyla global piyasalardaki olumlu havaya paralel dolar/TL de gerilerken, piyasalar PPK toplantısını bekliyor.

Fed dün yerel saatle akşam sonlanan iki günlük toplantısının ardından faiz oranlarını değiştirmedi fakat istihdam piyasasındaki iyileşmenin devam etmesiyle beraber bu yılın sonunda para politikasında hâlâ sıkılaşmaya gidebileceğine dair güçlü sinyaller verdi.

Fed aynı zamanda 2017 ve 2018 yılları içinde daha az agresif bir faiz artış beklentisi açıklarken, uzun vadeli faiz oranı tahminini yüzde 3'ten yüzde 2.9'a indirdi.

Asya borsaları dün Fed'in faiz oranlarını değiştirmeyerek gelecekteki faiz artış hızını da düşürmesi üzerine Wall Street'teki yükselişleri takip edip bugüne yükselişlerle başlarken, dolar değer kaybetti ve emtia fiyatları yükseldi.

Dün Fed kararları öncesi 2.9750 seviyesinde olan dolar/TL, 2.9500 seviyesine kadar geriledikten sonra bu sabah saat 0852'de 2.9515/2.9540 seviyesinde.

Dün saat 16.19'da 3.1480/3.1488 seviyesinde olan sepet bazında TL bu sabah 3.1302/3.1219, 3.3191/3.3201 seviyesinde olan euro/TL ise 3.3078/3.3098 seviyesinde bulunuyor.

Bir bankacı, "Fed faizleri sabit tuttu ancak piyasayı rahatlatan ana unsur uzun vadeli faiz oranı tahmininin aşağı çekilmesi ki bu ileride faiz artırım sürecinin yavaş olması demek. PPK bekleniyor ancak dün Moody's açıklaması ve Fed kararı ardından piyasada daha olumlu bir hava görebiliriz, kurdaki düşüş de devam edebilir" dedi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's yetkilisinin dün ekonomide darbe girişimi kaynaklı şokun büyük ölçüde ortadan kalktığı yönündeki açıklaması kuruluşun Türkiye'nin kredi notunu düşürmeyeceği algısı yaratmış, kur ve faiz yönünü aşağı çevirmişti.

Moody's Küresel Ülke Riskleri Birimi Kıdemli Müdürü Alastair Wilson, Reuters'a yaptığı açıklamada 15 Temmuz darbe girişiminden Türkiye ekonomisine kaynaklanan şokun büyük ölçüde ortadan kalktığını ve not gözden geçirmesini gelecek ay içinde bitirmeyi beklediklerini söyledi.

Wilson, "Fakat Türkiye'nin sorunları uzun vadeli kalmaya devam ediyor" diyerek, ülkenin küresel faiz artışlarına yönelik hassasiyeti ve diğer nedenlere dikkat çekti.

Moody's açıklaması ardından dün tahvil faizlerinde de düşüş görüldü.

Tahvil bono piyasasında 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde bileşik faiz dün yüzde 9.82 seviyesinden açıldı ve Moody's açıklaması sonrası yüzde 9.73'e kadar geriledi. 10 yıllık tahvil faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 9.81, valörde son işlemde yüzde 9.75 seviyesindeydi.

Gösterge 17 Şubat 2021 itfalı 5 yıllık tahvilde ise bileşik faiz dün sabah yüzde 9.50 seviyesinden açıldıktan sonra yüzde 9.39'a kadar geriledi. Beş yıllık tahvil faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 9.48, valörde son işlemde yüzde 9.39 seviyesindeydi.

İki yıllık gösterge olan 11 Temmuz 2018 itfalı tahvilde ise bileşik faiz dün spot kapanışta ortalama yüzde 8.98 seviyesindeydi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.