Piyasalar veri gündemini izleyecek

Piyasalar veri gündemini izleyecek

Dolar/TL Suriye harekatının Rakka'ya uzaması ihtimali ve ECB'den gevşeme adımı gelmemesi ve Kuzey Kore endişeleriyle yükselişte

A+A-

Dolar/TL Suriye'deki askeri operasyonun Rakka'ya uzayabileceği ihtimali, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) para politikasını daha da gevşetmeyi yakın dönemde değerlendirmediğine işaret eden açıklamalar ve Kuzey Kore'nin nükleer testinin yarattığı küresel endişelerle yükselişte.

Bankacılar bugün açıklanacak ikinci çeyreğe ilişkin GSYH verilerinin ve Temmuz ayına dair ödemeler dengesi istatistiklerinin piyasalarda yakından takip edileceğini söylediler.

Hem Rakka'ın İslam Devleti (İD) örgütünün en önemli merkezlerinden biri olması hem de Rakka ile Türkiye arasında Suriyeli Kürt milislerin bulunmasının yarattığı endişeler piyasalarda da baskı yaratan unsur olmaya devam ediyor.

Türkiye 24 Ağustos'ta Suriye sınırını İD'den arındırmak ve YPG'nin ilerlemesine mani olmak için Cerablus'a operasyon başlatmış, TSK desteğiyle Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Türkiye sınırını İD'den arındırmıştı. Operasyonlar halen devam ederken TSK bu süreçte büyük kayıplar vermedi.

Analistler Türkiye'nin Suriye operasyonunda şu ana kadar büyük bir zaiyat vermediğine ancak operasyonların kalıcı ve daha geniş bir arazide sürdürülmesi olasılığının bu durumu değiştirebileceğinden endişe ediyorlar.

Kuzey Kore, test alanı olarak bilinen bölgede meydana gelen sismik sarsıntının ardından bugün beşinci nükleer testini gerçekleştirdiğini açıkladı.

Kuzey Kore devlet televizyonu tarafından yapılan açıklamada, ülkenin artık balistik füzelere nükleer başlık takma kapasitesine sahip olduğu belirtildi. Ayrıca test sırasında herhangi bir sızıntı olmadığı ve çevreye bir zarar verilmediği belirtildi.

Kuzey Kore'nin nükleer silah denemesine dair haberler sonrası küresel piyasalarda kayıplar arttı.

ECB Başkanı Mario Draghi dün politika toplantısı sonrası basına yaptığı açıklamada ECB'nin parasal genişleme programını devam ettirmek için seçenekleri değerlendirdiğini fakat şimdilik varlık alımları için Mart ayının son ay olarak kalmaya devam ettiğini belirtti.

Jeopolitik endişelerle TL hafta başından beri dolar karşısında gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışırken küresel piyasaların da Kuzey Kore ve ECB ile satış baskısı altında kalmasıyla kurdaki yükselişler hız kazandı.

Öte yandan kredi derecelendirme kuruluşu Moody's 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başladığı kredi notu gözden geçirmesinin bir süre sonra tamamlanabilecek olması da piyasalarda baskı unsuru olarak ön plana çıkıyor.

Hafta içinde ABD faiz artışlarının yavaş gerçekleşeceğine dair beklentilerin kuvvetlenmesiyle yaşanan küresel iyimserlikle 2.92'li seviyelere kadar gerilen dolar/TL dün akşam saatlerinde 2.9450 civarında işlem gördü. Kur bu sabah ise saat 08.50'de 2.9554/2.9565 seviyesinde bulunuyor.

Dün akşam saatlerinde 3.13 civarında işlem gören sepet bazında TL aynı saatte 3.1437/3.1456; 3.3150 civarındaki euro/TL ise 3.3328/3.3350 seviyesinde bulunuyor.

BONO GETİRİLERİNDE DÜŞÜŞ DEVAM EDİYOR

Beklentilerin altında gelen Ağustos ayı enflasyon verilerinin ardından tahvil bono getirilerinde başlayan düşüş eğilimi de küresel piyasalardaki bozulma ve iç gündemdeki endişelere rağmen devam ediyor.

Enflasyondaki düşüşün TCMB'nin faiz indirimlerinde elini kuvvetlendireceği beklentisi özellikle kısa vadeli tahvil getirilerinde daha belirgin bir düşüş eğilimini beraberinde getiriyor.

Tahvil bono piyasasında 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde bileşik faiz dün spot kapanışta ortalama yüzde 9.55, valörde son işlem yüzde 9.57 seviyesindeydi.

İki yıllık gösterge olan 11 Temmuz 2018 itfalı tahvilde ise bileşik faiz ise dün spot kapanışta yüzde 8.88 oldu.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.