Piyasalar yurtdışı verileri izleyecek

Piyasalar yurtdışı verileri izleyecek

Piyasalarda sakin seyir sürüyor, yurtdışı veriler izlenecek

A+A-

Moody's'in not indirimine verilen ilk sert tepki sonrası dolar/TL'de sakin seyir bu sabah da devam ederken, yurtdışı piyasalardaki veri ve gelişmeler izlenecek.

Yurtiçinde bugün saat 10.00'da Eylül ayı ekonomik güven endeksi, saat 11.00'de turist sayısı açıklanacak. Yurtdışında ise saat 10.55'te Almanya işsizlik ve saat 12.00'de TÜFE, saat 15.30'da ABD GSYH ve işsizlik maaş başvuruları verileri açıklanacak.

Petrol fiyatları Asya işlemlerinde kazançlarını artırarak piyasalara destek olurken, OPEC üyelerinin şaşırtıcı bir şekilde üretimi sınırlamaya dair bir anlaşmaya varması bu yükselişlerde etkili oldu.

OPEC dün yaptığı bir açıklamayla 2008'den bu yana ilk defa petrol üretimlerinde ılımlı bir sınırlamaya giderken, Suudi Arabistan rakibi İran karşısındaki katı tutumunu yumuşattı.

ABD'de de Wall Street OPEC anlaşmasından destek bularak yükselirken, yatırımcılar bir yandan da ABD'de gerçekleşmekte olan başkanlık yarışını yakından izlemeye devam ediyor.

Emtia bağlantılı dövizler OPEC'in üretimi sınırlama kararının ardından artan petrol fiyatlarından destek buldu ve yükseldi.

OPEC kararı global olarak risk iştahında artışa neden olmasıyla yurtiçi piyasalarda da olumlu bir hava yaratabilir ancak petrol fiyatlarındaki artış Türkiye'nin enerji maliyetlerini de artırması nedeniyle TL'nin önümüzdeki dönemde diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden daha kötü performans göstermesine de neden olabilir.

Dün saat 1641'de 2.9794/2.9803 seviyesinde olan dolar/TL dolar/TL ise bu sabah dünkü kapanış seviyelerine yakın. Dolar/TL saat 0857 itibariyle 2.9801/2.9815 seviyesinde işlem görüyor.

Dün aynı saatte 3.1598/3.1609 seviyesinde olan sepet bazında TL bu sabah 3.1629/3.1646, euro/TL ise 3.3456/3.3476 seviyesinde bulunuyor.

Türkiye, Moody's'in not indirimi ardından bazı yatırımcılar için gerekli olan iki yatırım yapılabilir nottan birini kaybederken, kararın ardından dolar/TL illikit piyasada 3.00 seviyesini aşmış, gösterge 10 yıllık tahvil faizi de Cuma kapanışa göre 50 baz puanlık artışla çift haneye yükselmişti.

Riskten kaçınan bazı büyük uluslararası fonlar sadece en az iki yatırım yapılabilir nota sahip ülkelerin varlıklarına para yatırabiliyorlar. Moody's not indiriminin ardından üç büyük kredi derecelendirme kuruluşu arasında Türkiye'ye yatırım yapılabilir düzeyde not veren tek kuruluş olarak Fitch kaldı.

Tahvil bono piyasasında 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde bileşik faiz Pazartesi günü en yüksek yüzde 10.01 seviyesini test ettikten sonra dün spot kapanışta ortalama yüzde 9.63, valörde son işlemde yüzde 9.58 seviyesindeydi.

Öte yandan iki yıllık gösterge olan 11 Temmuz 2018 itfalı tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 8.63, valörde son işlemde yüzde 8.62 seviyesindeydi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.