Süleyman SABANCI

Süleyman SABANCI

Yazarın Tüm Yazıları >

Piyasalarda bahar havası esiyor, fakat nereye kadar?

A+A-

Ne oldu da piyasalarda bir bahar havası esmeye başladı?

Son 1 haftada piyasaya para girişinin olduğu ve bununda büyük bir ihtimalle TCMB tarafından açıklandığında görüleceğini sandığım kaynağı belli olmayan döviz girişi olacağını tahmin etmek zor olmasa gerek. Abd’ye ilişkin son dönemde her FOMC toplantısında faiz artışının beklendiği ve her seferinde efendim Çin ekonomisi, AB ekonomisi v.s. diyerek ötelenme yaşandığı ve bunun sadece Dolar/TL kurunda değil tüm gelişmekte olan piyasaların kurlarında doların değer yitirmesine neden olduğu görülüyor.

İçeride 1 Kasım seçimlerinin sonuçları tahmin edilmeye çalışılırken, büyük bir ihtimalle yine benzer seçim sonuçlarının çıkacağı düşünülürse, Bist-100’e giren ya da doların türk lirası karşısında değer kaybetmesine neden olan para girişlerinin uzun vadeli olacağını düşünmek yanlış olacaktır. Ekonomideki sorunlar ortada iken, işsizlik özelde genç işsizlik rakamları ciddi boyutta rahatsızlık yaratırken, inşaata dayalı büyümeye çalışan ekonomi S.O.S verirken, seçimler ertesinde nasıl bir tablo çıkarsa çıksın koalisyon ya da zor ama tek parti iktidarı olsa bile toparlanma ve yeniden canlılık yaratma çok zor olacaktır.

Ayrıca jeopolitik anlamda önemli bir bölgede bulunan Türkiye’nin etrafındaki her  ülkede sorun olması ve bunlardan birinci derecede etkilenmesi (Suriyeli göçmenler, PKK terörü, İşid terörü v.b.) ekonomi üzerinde Demokles’in kılıcı gibi sallanmaktadır. Yabancı yatırımlar açısından ülkemize yatırımın son 2-3 yılda ciddi azaldığına dikkat edilirse, özellikle hukuk alanında yaşanan erozyon ve inancın olmadığı durumlarda var olan yabancı yatırımcıların da ülkeden kaçacağını düşünmek zorlama olmaz diye düşünüyorum.

Şu aşamada seçimler ertesinde gelecek hükümetin önünde, komşularla sorunları giderme, tekrar ve önemle hukuka güveni yeniden sağlama ile  özellikle yabancı yatırımcılar açısından akşamdan sabaha kanun ve düzenlemelerin değişmediğini, değişmeyeceğinin güvenini verme olacaktır.  

Tüm bu gelişmelerin ışığında döviz kurunda ve borsada yaşanan yukarı yönlü haraketlerin yalancı bahar olmasının büyük olasılık olduğunu hatırlatarak, Dolar/TL’de 2,8850 seviyelerinin önemli olduğunu buradan yeniden yukarı yönlü haraketlerin kuvvetle muhtemel olduğunu, bu seviyenin altının test edilmesi halinde ise zor ama 2,80-2,82 aralığına kadar gevşeme olabileceğine dikkat çekmek isterim.

Bist-100’de ise 80,000 seviyesinin üzerine çıkış için zorlamaların olabileceğini fakat yine yukarıda saydığım nedenlerden dolayı yeniden aşığı yönlü haraketler olacaktır diye düşünüyorum Olası aşağı haraketlerde ise destekler sırayla 78,150 , 76,650 , 75,000 VE 73,800 seviyeleri olacaktır

Bu yazı toplam 3571 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.