Piyasalarda tedirginlik devam ediyor

Piyasalarda tedirginlik devam ediyor

İç ve dış tedirginliklerin etkisiyle dolar/TL 3.06 seviyesini aştı, yükseliş eğilimi devam edebilir

A+A-

Yurtiçi risklerin yanı sıra Fed'in faiz artırımı ihtimali ve ECB tarafından gelen haberlerin etkisiyle dolar/TL dün akşam saatlerinde 3.06 seviyesini aşarken, kurdaki yükseliş eğilimin devam edebileceği belirtiliyor.

Dolar, Fed yetkililerinden gelen para politikasının sıkılaştırması yanlısı açıklamalar ve ABD Hazine tahvil getirilerindeki yükselişe paralel iki ayın zirvesine yakın seyrediyor.

Diğer taraftan Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) varlık alımlarını sonlandırabileceği ihtimalini gündeme getiren bir haber de piyasalarda endişe yarattı.

Bloomberg ajansında yayımlanan ve euro bölgesi ülkelerinin merkez bankalarından isimsiz yetkililere dayandırılan haberde Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) ayda 80 milyar euro tutarındaki tahvil alımlarını kademeli olarak azaltarak sonunda durdurmasının söz konusu olduğu bildirildi.

ECB basın sorumlusu Michael Steen ise merkez bankasının her ay yaptığı varlık alımlarının tutarını azaltmayı değerlendirmediğini belirtti.

Bir bankanın döviz işlemcisi, "Kur dün akşam ECB haberi ile yükseldi, sepet olarak bakınca da ciddi bir değer kaybı oldu. Fed tarafından gelen açıklamalar da kurdaki değer kaybında etkili. İçeride OHAL kararı, TCMB'nin faiz indirimlerine devam edebileceği beklentileri ve petrol fiyatlarındaki yükselişler etkili ancak şu anda yurtdışına paralel gidiyoruz. İç riskler TL'nin daha kötü performans göstermesine neden oluyor. Ancak doların seyri çok önemli. Tabii not indirimi sonrası yabancı çıkışlarının hala ana etken olduğunu düşünüyorum ve bunların ne kadar devam edeceği önemli. Şimdilik bir kesinti yok gibi görünüyor, grafik olarak bakınca da her gün yükselen tepe ve dipler oluşuyor ki bu da kuvvetli bir yükseliş trendinin işareti. Dolar/TL'nin Temmuz'da yaklaştığı 3.10 görülen en yüksek seviye ve takip edilebilir" dedi.

Dün saat 17.33'te 3.0479/3.0485 seviyesinde olan dolar/TL akşam saatlerinde 25 Temmuz'dan bu yana en yüksek olan 3.0650'ye kadar yükseldikten sonra bu sabah saat 09.09'da 3.0529/3.0542 seviyesinde.

Son birkaç günde görülen yabancı çıkışları, OHAL'in üç ay daha uzatılması, kamuda görevden uzaklaştırmaların politik riskleri artırması ve ABD verileri ile Fed yetkililerinin açıklamalarının ardından Fed'in faiz artırımlarının yaklaştığı algısıyla doların global bazda güçlenmesine paralel dolar/TL'de de sert yükselişler söz konusu.

Beklentilerin altında gelen enflasyon verilerinin TCMB'nin faiz indirimlerine devam edeceği algısı oluşturması da kurda yükselişi tetikliyor.

Dün aynı saatte 3.2225/3.2234 seviyesinde olan sepet bazında TL bu sabah 3.2380/3.2393, 3.3967/3.3980 seviyesinde olan euro/TL ise 3.4237/3.4253 seviyesinde.

Tahvil-bono piyasasında ise 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde bileşik faiz dün spot kapanışta ortalama yüzde 9.64, valörde son işlemde yüzde 9.65 seviyesindeydi.

Öte yandan iki yıllık gösterge olan 11 Temmuz 2018 itfalı tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 8.62 seviyesinde.

Gösterge beş yıllık tahvil olan 17 Şubat 2021 itfalı tahvilin bileşik faizi ise dün spot kapanışta ortalama yüzde 9.15, valörde son işlemde yüzde 9.19 seviyesindeydi 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.