Piyasaların gözü S&P'de

Piyasaların gözü S&P'de

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's, Türkiye not gözden geçirmesini bugün açıklayacak.

A+A-

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's, Türkiye not gözden geçirmesini bugün açıklayacak.

S&P en son Mayıs ayı başında piyasalarca daha yakından izlenen Türkiye'nin yabancı para cinsi kredi notunu ve görünümünü sabit tutmuş ancak uzun ve kısa dönem yerel para birimi cinsinden kredi notunu "BBB/A-2"den "BBB-/A-3"e düşürerek not görünümünün ise negatif olduğu belirtmişti.

Analistler diğer iki kredi kuruluşuna göre Türkiye'yi bir kademe daha aşağıda değerlendiren S&P'den bugün olumsuz yönde bir değerlendirmeden ziyade olumlu ya da nötr bir adımın olasılığının daha yüksek olabileceğini belirtiyorlar. Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "Bugünkü trendi ABD verisi belirleyecek. Saat 16:30'a kadar içeride önemli bir gelişme yaşanmazsa kurda sakin bir seyir izlenebilir. Eğer tarım dışı istihdam verisi ABD'de faiz artışının Aralık'ta yapılıp yapılamayacağı ile ilgili net bir yön verirse yani beklentilerin çok üzerinde ya da altında bir veri ile karşılaşırsak piyasada sert hareketler yaşanabilir" dedi ve ekledi:

"ABD verisi sonrası ise S&P açıklamaları önemli olacak. S&P Türkiye'yi diğer iki büyük kuruluşa göre bir kademe aşağıda değerlendiriyor. Eğer bir adım atacaklarsa bu adımın not indirimi olması çok zor. Hele ki seçimlerin ardından diğer iki kuruluşa göre iki not fark oluşması ihtimali dünyada pek de rastlanılan bir durum değil. Bu nedenle bir değişiklik gelecekse bunun pozitif olma ihtimali çok daha yüksek... Burada olumlu sürpriz notun artması olabilir ancak bunu beklemiyorum. Bundan ziyade not görünümün negatiften durağana çekilmesi ise daha makul bir sonuç olarak karşımıza çıkıyor."

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.