Süleyman SABANCI

Süleyman SABANCI

Yazarın Tüm Yazıları >

Piyasaya yeni para mı giriyor?

A+A-

          Dolar/TL kuru ABD verilerinin ABD açısından olumsuz , dünyanın geri kalanı açısından faiz artırımının ötelendiğinin intibasıyla olumlu algılandığı ve doların tüm dünya para birimleri karşısında değer yitirdiği birkaç gün yaşamamıza rağmen, gerilemenin sadece paritesel haraketlerle açıklanamayacağını düşünüyorum .

         Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi mart 2015’te yaşadığımız 4,3 milyar dolarlık kaynağı belli olmayan para girişinin devamının bu ay itibariyle yine tekrarlandığını belki de daha fazla bir rakamın ülkemize geldiğini ve Dolar/TL kurunda yaşanan gerilemeye neden olduğunu tahmin ediyorum. Bu tahminin doğruluğunu da bu aya ilişkin TCMB verilerinin  açıklanması esnasında öğrenebileceğimizi düşünüyorum.

          Dolar/TL kurunda geçen hafta sonunda S&P’nin Türkiye’nin yerel para cinsinden notunu düşürmesi ve ekonomideki kırılganlıklara dikkat çekerek, siyasi baskılarla oluşan güvensizliğin seçim ertesinde de devam edebileceği vurgusu ile haftanın son işgününde 2,70 seviyesinin biraz altında 2,6973 seviyesinden kapanmıştı.

        Bu haftaya başlarken kur 2,7044’e kadar çıkmasının  ardından ABD verileri etkisiyle  2,65 seviyelerine indi. Hafta ortasında Çarşamba günü 2,6229 TL’ye gerileyen kur için yukarıda da belirttiğim üzere sadece paritenin 1,1131’den 1,1431’e çıkması veya ABD verilerinin etkisi, yeterli sebep olarak gözükmüyor. Büyük bir olsalıkla piyasaya giren yeni döviz girişinin olduğunu düşünüyorum.

          Bu arada kura teknik olarak bakarsak 2,6280 seviyesinin altında kalınması halinde 2,6025 ve 2,5851 seviyeleri test edilebilir. Olası yukarı çıkışlarda ise kısa vadede 2,6385, 2,6590 ve 2,6942 dirençler olacaktır. Ne kadar baskılanırsa baskılansın özellikle seçim ertesinde kurda yeniden yukarı hareket olacağını ve yeniden 2,70 seviyelerinin üzerine çıkılacağını tahmin ediyorum.

Bu yazı toplam 1626 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.