Polisin İpek Grubu operasyonunda olay

Polisin İpek Grubu operasyonunda olay

Koza İpek Grubu'nun Ankara'da ve İstanbul'daki holding ve yayın grubu binaları önünde bugün tebligat arbedesi yaşandı.

A+A-

Koza İpek Grubu'nun Ankara'da ve İstanbul'daki holding ve yayın grubu binaları önünde bugün tebligat arbedeleri yaşandı.

Koza İpek Grubu'nun Ankara'daki binasına girmeye çalışan polis eşliğindeki yetkililer ve holding çalışanları arasında uzun süren tartışmalar sonucu yetkililer polisle birlikte binaya girdi. Kalabalığa polis tarafından kısa süreyle biber gazı ile müdahale edildi. Şirketin İstanbul'daki medya grubu binası önünde de öğlen ve öğleden sonra benzer görüntüler yaşandı.

Koza İpek Holding'in Ankara'daki binasında polis ile bina önündeki grup arasında arbede yaşandı.

Yaşanan arbede sonucunda polis ekipleri eşliğindeki resmi yetkililer holding binasına girdi. Ankara'daki binanın önüne gelen yetkililer şirket görevlilerinden binaya giriş için kolaylık sağlanmasını istedi.

Buna karşı şirket görevlileri ise yetkililere yanlarında resmi belge olmadığını söylediler. Yaşanan arbede sonucunda polis eşliğindeki resmi görevliler Ankara'da bulunan Koza İpek Holding binasına girdi.

İSTANBUL'DA GERGİNLİK YAŞANDI

Şirketin İstanbul, Ortaklar'da yer alan medya binası önünde, yetkilileri ile polisler arasında öğlenden bu yana gerginlik devam ediyor.
İstanbul'da öğle sırasında yaşanan olay sırasında şirketin avukatlarından biri Kanaltürk'e konuştu.
Avukat, gelen kişilerin kendilerini organize şubeden geldiklerini söyledi ve "Ancak ellerinde resmi belge olup olmadığını sorduk ama olmağını gördük" dedi.
Avukat, gelen kişilerin bu durumla ilgili tutanak tutacaklarını söyleyip, gittiklerini belirtti.
Avukat şöyle konuştu:
"Siz görevli kişi misiniz, görevlendirme yazısını ibraz eder misiniz dedik. Biz kendisine ısrarla görevli olup olmadığını sorduk. Ben aynı zamanda şirketin de avukatıyım. Kendisi tebliğe uygun ortam yoktur diyerek tutanak tutar giderim dedi. Kendisi tutanak tutacağını söyleyerek ayrıldı. Biz de tutanağımızı tutuyoruz."

ŞİRKET AVUKATI: ISLAK İMZALI BELGE GEREKİYOR

Şirketin bir diğer avukatı ise, tebligat için ıslak imzalı belge gerektiğini ifade etti ve şöyle devam etti:
"Islak imzalı tebliğ gerekiyor. Ankara'dan bir faks olabilir, gerçek olup olmadığını nereden bileceğiz? Tebliğ edilmiş bir karar olmadığı için bekliyoruz. Bir bankaya diyelim ki yazı yazacağız. Bunda dahi elden takip yetkisi yoksa, davanın tarafı olarak dahi tebliğ edemez. Islak imzalı olarak tebliğ edilir."

TANAL: ELLERİNDE BELGE YOKTU

Olay sırasında İstanbul'daki binanın önünde bulunan ve gelen ekiplerle birebir konuşan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, gelen kişilerin ellerinde resmi belge olmadığını söyledi.
Tanal, gelen kişilerin kendilerini polis olarak tanıttıklarını ancak, kimliklerini ibraz ettiklerini söyledi.
Tanal, söz konusu kişilerin elinde yetki belgesi olmadığını, tebligatı yapan kişinin elinde elinde bir yetki belgesi olmadığını söyledi. Tanal "Buraya gelen ikiş yetkisizdir. Savcılar, istihbarat memurların posta memuru gibi kullanamaz. Memurdan kasıt adliye çalışanlarıdır" dedi.

TGS/KULELİ: TÜRKİYE'YE YAKIŞTIRAMIYORUM

Yine İstanbul'daki olay sırasında orada bulunanTürkiye Gazeteciler Sendikası Genel Sekreteri Mustafa Kuleli, “Ben bu durumu Türkiye’ye yakıştıramıyorum. Bu açıklanabilir, anlam verilebilir bir şey değil. Hukuk bitmiştir. Hukuk yürütme elleriyle bitirilmiş” dedi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.