Portföylerdeki nakit oranı rekor düzeyde

Portföylerdeki nakit oranı rekor düzeyde

Yatırımcıların portföylerindeki nakit oranı 2001'den bu yana görülen en yüksek seviyede

A+A-

Bank of America Merrill Lynch tarafından yapılan ankete göre, yatırımcılar portföylerindeki nakit oranını 2001 yılından bu yana görülen en yüksek seviyeye çıkardılar.

İngiltere'de AB üyeliği için yapılacak referandum ve politika yapıcıların krılgan global ekonomiyi büyütme kabiliyetlerine ilişkin endişelerin etkisiyle portföylerdeki hisse senedi oranı da 4 yılın en düşük seviyesine indirildi.

BofA ML'nin bugün yayınladığı global fon yöneticileri anketinde risk iştahının son 4 yılın en düşük seviyesine indiği belirtilirken, büyüme ve kar beklentilerinin ise 6 ayın en yüksek seviyesine, enflasyon beklentisinin de son 1 yılın en yüksek seviyesine yükseldiğine işaret edildi.

BofA ML anketine göre portföylerdeki nakit oranı Haziran'da Mayıs ayındaki yüzde 5,5'ten yüzde 5,7'ye yükseldi. Hisse senedi oranı ise yüzde 6 ağırlığını artırdan net yüzde 1 ağırlığını artıra çekildi. Global hisse senedi fonlarından yıl başından bu yana net 106 milyar dolar sermaye çıkışı yaşandı. Yatırımcılar tahvil pozisyonlarını ise yüzde 41 ağırlığını azalttan yüzde 34 ağırlığını azalta yükselttiler.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.