Protestolu senet tutarı da sayısı da azaldı

Protestolu senet tutarı da sayısı da azaldı

Mayıs 2020’de protesto edilen toplam 59 bin adet senedin parasal  tutarı 834 milyon TL oldu.

A+A-

Mayıs 2020’de protesto edilen toplam 59 bin adet senedin parasal  tutarı 834 milyon TL oldu.

Türkiye Bankalar Birliği(TBB) Risk Merkezi tarafından yapılan  açıklamaya göre, Mayıs ayında geçen senenin aynı ayına göre, protesto  edilen senet adedi ve tutarı ise sırasıyla yüzde 26 ve yüzde 58  azaldı. Bir önceki aya göre hem senet adedi hem de senet tutarında  düşüş görüldü.

Ocak – Mayıs 2020 döneminde protesto edilen toplam 299 bin adet  senedin tutarı 5,6 milyar TL oldu. Söz konusu dönemde, senet adedi bir  öncesi yılın aynı dönemine göre yüzde 27, tutarı ise yüzde 37 geriledi.

İl bazında protesto edilen senetler

Ocak- Mayıs 2020 döneminde, adet olarak en fazla senedin protesto  edildiği ilk 5 il sırası ile İstanbul, Ankara, İzmir, Konya ve Bursa  oldu. Tutar olarak, Türkiye genelinde protesto edilen senetlerin yüzde 31,3’ünü İstanbul ilindekiler oluştururken, bunu yüzde 11,7 ile Ankara, yüzde 5,1 ile İzmir, yüzde 4,3 ile Konya ve yüzde 3,5 ile Bursa izledi.

Protesto edilen senet tutarının en düşük olduğu iller  ise Tunceli, Bayburt ve Kilis oldu.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.