Putin, Ankara'nın bu kararına çok sevinecek

Putin, Ankara'nın bu kararına çok sevinecek

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu İncirlik hava üssünün Rusya'nın kullanımına açılabileceğini söyledi. Rusya'nın olaydan haberi yok

A+A-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu İncirlik hava üssünün Rusya'nın kullanımına açılabileceğini ve bu konuda Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile mutabık kaldıklarını söyledi.

"DEAŞ (İD) terör örgütüne karşı biz herkesle işbirliği yaparız" diyen Çavuşoğlu, dün TRT Haber'in canlı yayınında yaptığı açıklamada şöyle dedi:

"DEAŞ'a karşı aktif mücadeleye katılmak isteyenlere İncirlik hava üssümüzü açtık... Rusya ile de aynı işbirliğini niye yapmayalım? Çünkü bu terör örgütü hepimizin düşmanıdır ve bununla da mücadele etmemiz gerekiyor."

Bu mekanizmaların tekrar hayata geçirilmesinin terörle mücadele bakımından son derece önemli olduğuna da değinen Çavuşoğlu, "Bu konuda da Sergey Lavrov'un da söylediği gibi mutabık kaldık" dedi.

Adana yakınlarında bulunan İncirlik hava üssü halihazırda ABD öncülüğündeki koalisyon ülkeleri tarafından IŞİD'e karşı mücadelede kullanılıyor.

RUSYA; HABERİMİZ YOK

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, IŞİD’e karşı mücadelede Rusya’nın da İncirlik Üssü’nü kullanabileceği yönündeki açıklamaları basından öğrendiklerini, konu ile ilgili henüz resmi bir görüşme olmadığını söyledi.

İncirlik Üssü’nün Rusya’nın kullanımına açılması ile ilgili resmi görüşme olmadığını kaydeden Peskov, “Askeri makamların da bu konuda resmi bir temas kurup kurmadığını bilmiyorum. Yanılmıyorsam olmadı.” dedi.

Üsle ilgili açıklamayı basından duyduklarını ifade eden Peskov, “Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamaları şüphesiz önemli. İlgili kurumlar bunu askeri ve siyasi açıdan analiz edecek.” şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu bir televizyon programında yaptığı açıklamada, DEAŞ terör örgütüne karşı herkesle işbirliği yaptıklarını, DEAŞ’la aktif mücadeleye katılmak isteyenlere İncirlik Hava Üssü’nü açtıklarını, Rusya ile de aynı işbirliğinin olabileceğini ifade etmişti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.