Putin: Esad iktidarı paylaşmaya hazır

Putin: Esad iktidarı paylaşmaya hazır

Rusya Devlet Başkanı Putin, Suriye Cumhurbaşkanı Esad'ın erken genel seçime gitmeye hazır olduğunu ve iktidarı paylaşabileceğini açıkladı

A+A-

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın erken genel seçime gitmeye hazır olduğunu ve "sağlıklı" bir muhalefetle iktidarı paylaşabileceğini belirtti.

Putin'in açıklamaları son haftalarda Moskova'nın Esad'ın geleceği konusunda neyi kabul edilebilir olarak ele aldığını gösteren sinyallerden en net olanı.

Suriye'de dört buçuk yıldır devam eden ve 250,000 kişinin öldüğü iş savaşta Esad'ın başlıca müttekifleri arasında Rusya ve İran yer alıyor.

Esad'ın görevden uzaklaştırılmasını istemeyen Moskova, İslam Devleti'nin (İD) topraklarını genişletmesini gerekçe göstererek ABD ve Suudi Arabistan'ın da aralarında olduğu uluslararası koalisyonu ortak düşmana karşı mücadele için Şam'la işbirliğine davet etti.

Rusya'nın doğusunda bulunan Vladivostok'ta yapılan Doğu Ekonomi Forumu'nda gazetecilere konuşan Putin, "Terörizm ve aşırılıkla mücadele etmek için bir uluslararası koalisyon oluşturmayı çok istiyoruz" diyerek, konuyu Obama ile görüştüğünü de sözlerine ekledi.

Putin, "Aynı zamanda Suriye'deki ortaklarımızla da beraber çalışıyoruz. Genel olarak anlaşılan şu ki terörle mücadelede ortak hareket edilmesi Suriye'de bir tür siyasi geçişe paralel olarak yapılmalı" dedi.

Moskova, ABD öncülüğündeki koalisyonun İD noktalarına hava saldırılarını Suriye ve Irak ordularının Esad karşıtı isyancı gruplar ve Kürt güçleriyle eş güdüm içerisinde gerçekleştirmesini istiyor.

Esad'a karşı olan Suriyeli gruplar Şam yönetimi ile işbirliği yapmayı Esad yönetimine meşruiyet kazandıracağı gerekçesiyle istemiyorlar. Batı ve Körfez Arap ülkeleri Esad'ın Suriye'de çözümün değil sorunun bir parçası olduğunu ve görevini terk etmesi gerektiğini ifade ediyorlar.

Yakın dönemde Suriye ile bağlantılı ülkeler arasında üst düzey diplomatik iletişim hız kazanmış olsa da ülkedeki sorunların çözümüne yönelik kritik bir inisiyatif henüz oluşmadı.

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.