Reza'nın şirketi ilk 15'te

Reza'nın şirketi ilk 15'te

17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasında adın geçen sonrada 'aklanan' Reza Zarrab’ın Volgam Gıda adlı şirketinin ihracatta 13'üncü sırada yer aldı

A+A-

17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasında adın geçen sonrada 'aklanan' Reza Zarrab’ın Volgam Gıda adlı şirketinin ihracatta 13'üncü sırada yer aldı. Şirket bir önceki yıl listede yer alamamıştı.

Volgam Gıda’nın TİM 1000’e ilk 20’den girmesi, İran’a mücevher ihracatının büyük bir patlama yaptığı 2014 yılına denk geldi. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) önceki gün açıkladığı TİM 1000-2014 Yılı En Çok İhracat Yapan 1000 Şirket Listesi’nde Volgam Gıda sürprizi yaşandı.

Ticaret sicil kayıtlarına göre yüzde 100’ü işadamı Reza Zarrab’a ait olan şirket, listeye 847 milyon dolar ihracatla 13. sıradan girdi. Şirketin adı Volgam Gıda olmakla birlikte, 2014 yılındaki ihracatının tamamının mücevherattan oluştuğu görüldü. Volgam Gıda, önceki yıl sıralamada yer almıyordu. İRAN’A İHRACAT PATLADI Volgam Gıda’nın TİM 1000’e ilk 20’den girmesi, İran’a mücevher ihracatının büyük bir patlama yaptığı 2014 yılına denk geldi.

Bu ülkeye mücevher ihracatı geçtiğimiz yıl 2013’e göre yüzde 5123 gibi bir artış oranıyla 900 milyon doları aştı. Türkiye’nin toplam mücevher ihracatı ise 3 milyar dolara ulaştı. Volgam Gıda, Türkiye’nin mücevher ihracatının yaklaşık yüzde 30’unu gerçekleştirdi. Reza Zarrab bilindiği gibi parasal altın ticaretiyle tanınıyordu. Ancak parasal altın, mal kabul edilmediği için TİM kayıtlarında gösterilmiyor, sadece gümrük kayıtlarında geçiyor.

Ancak bir şirketin TİM 1000’de yer alması gönüllülük esasına dayanıyor. Reza Zarrab, geçmiş yıllarda mücevher ihracatı yaptıysa, bunu yapan şirketinin adının açıklanmasını istememe hakkı bulunuyor.

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.