Richmond Fed Başkanından "Nötr aralık" uyarısı

Richmond Fed Başkanından "Nötr aralık" uyarısı

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, Fed'in faiz oranlarını mümkün olan en kısa sürede nötr aralığa yükseltmesi gerektiğini söyledi.

A+A-

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, Fed'in faiz oranlarını mümkün olan en kısa sürede nötr aralığa yükseltmesi gerektiğini ve fiyat baskılarının devam etmesi durumunda bunun üzerine çıkabileceğini bildirdi.

Barkin, "Bizim için en iyi kısa vadeli yol, hızla nötr aralığa geçmek ve ardından pandemi dönemi enflasyon baskılarının hafifleyip hafiflemediğini ve enflasyonun ne kadar kalıcı hale geldiğini test etmektir. Gerekirse daha ileri gidebiliriz." açıklamasını yaptı.

Fed yetkilileri, Mart ayında faiz oranlarını çeyrek puan artırdı ve gelecek ay devasa bilançolarını küçültme planlarını tamamlarken, tüm yıl boyunca artırmaya devam etmeyi beklediklerinin sinyalini verdi.

Para politikası belirleyicileri, bu sıkılaştırma döngüsünün, artan enflasyonu frenlemek için gerekirse 50 baz puanlık daha büyük artışlarla oranları yükseltmek de dahil olmak üzere, önceki ekonomik toparlanmalardan daha hızlı olacağını ifade etti.