Rıza Sarraf'ı Rüya Takımı savunacak

Rıza Sarraf'ı Rüya Takımı savunacak

Rıza Sarraf'. kendisini savunmak için ABD'nin en pahalı avukatlarından bir ordu oluşturdu

A+A-

Mart ayındaki ABD seyahati sırasında kara para aklamak ve yasadışı altın ticareti gibi suçlardan tutuklanarak dava açılan işadamı Rıza Sarraf, kendisini savunmak için ABD'nin en pahalı avukatlarından bir ordu oluşturdu.

Sözcü'den Zeynep Gürcanlı'nın New York Times gazetesine dayanarak verdiği habere göre, New York bölge savcısı Preet Bharara'ya karşı Sarraf'ın oluşturduğu "rüya takımında", yargılandığı Manhattan federal mahkemesinin eski savcılarından, hakkında iddianame yayınlayan Savcı Bharara'nın üniversiteden en iyi arkadaşına kadar, çok sayıda tanınmış ismin yer aldığına dikkat çekildi. Haberde, Zarrab'ın davayı kaybedip, suçlu bulunması halinde, kendisini temyizde savunacak kişiyi de seçtiği; ayrıca kara para aklama ve yaptırımlar gibi hususlarda uzman kişileri de ayrıca kiraladığı belirtiliyor.

TEK BİR AVUKATIN SAAT ÜCRETİ 1350 DOLAR

Haberde, Sarraf'ın varlıklı bir insan olduğu, bu mal varlığını da kendisini savunmak için kullanmaktan çekinmediği vurgulanırken, anlaştığı ünlü avukatların ücretlerinin "onlarca milyon doları" bulabileceği ifade edildi. Haberde, avukatların alabileceği ücretlere örnek olarak da, "rüya takımında" yer alan, eski Federal Adalet Bakan Yardımcısı Paul D. Clement'in 2014 yılında bir davada aldığı ücreti gösterdi; Saatte 1350 ABD doları.

​İŞTE RIZA SARRAF'IN RÜYA TAKIMI:

* Benjamin Brafman- Yargılamanın başından beri Rıza Sarraf'ın savunmasını üstlenen New York'lu ünlü avukat. Brafman daha önce, IMF eski Başkanı Strauss-Kahn başta olmak üzere, çok sayıda ünlü ismi savunmuştu.
* Paul D. Clement- ABD hükümetini ABD Yüksek Mahkemesi'nde savunan, eski Adalet Bakan Yardımcısı.
* Viet D. Dinh- ABD eski Adalet Bakan Yardımcısı.
* William A. Burck- Beyaz Saray eski danışmanı. Aynı zamanda Rıza Sarraf'ın yargılandığı New York Güney Bölge Federal Savcılığında savcılık da yapmıştı. Şimdi uluslararası davalarda uzman. Daha önce FIFA'yı da yolsuzluk skandalında savunmuştu.
* Christine H.Chung ve Edward O'Callaghan- Reza'nın yargılandığı New York Güney Bölge eski savcıları. Chung, temyiz bölümünde, O'Callaghen ise terörizm bölümünde savcılık yapmıştı.
* Marc A.Agnifilo- New Jersey eski Federal Savcısı.
* Joshua Kirshner- Brafman'la birlikte çalışan ünlü savunma avukatı.
* Şeyma Yıldırım- Sarraf'ın Türkiye'deki avukatı da, New York'taki savunma ekibi içinde yer alıyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.