Rogers: Dik yükselişten korkun

Rogers: Dik yükselişten korkun

Yatırım gurusu Jim Rogers yükselen dolar hakkında, "Eğer bir şey direk yükselmeye başlıyorsa endişe duymaya başlamalısınız." dedi.

A+A-

Ünlü yatırımcı Jim Rogers CNNMoney.com'a verdiği mülakatta; tutulamayan dolardan Çin'in performansına, Rusya'dan yeni yatırım fırsatlarına kadar pek çok konuyu değerlendirdi. İşte Rogers'dan çarpıcı açıklamalar...

Büyüme yavaşlasa da Çin konusunda halen iyimser misiniz?

Evet. Çin konusunda halen boğacıyım. Çin hisseleri almaya devam ediyorum. Zor zamanlardayken almalıyız. Çin merkezi yönetimi sermaye piyasalarını desteklemek için bir takım önlemler alıyor. Çinliler piyasalara girmeye teşvik ediliyor. Bu yüzden ben de çin hisseleri almayı sürdürüyorum.

"Bir şey doğrudan yükseliyorsa endişe duymalısınız"

Peki dolar hakkında neler düşünüyorsunuz?

Halihazırda dolar benim en büyük yatırım pozisyonum konumunda. Son bir kaç yıldır büyük oranda dolar sahibiyim. Ve dolar doğrudan yükseliyor. Eğer birşey direk yükselmeye başlıyorsa endişe duymaya başlamalısınız. İnsanlar doları güvenli liman olarak algılıyor. Tarihin en borçlu ulusunun para biriminde balon yaşıyor olmamız etkileyici. 

Rusya'yı nasıl görüyorsunuz?

Dünyanın en depresif borsası Rus borsası. Nefret ediliyor. Ancak ben Rus hisseleri satın alıyorum. Son günlerde potföyüme Rus tarım hisselerini ekledim. Bir gübre firmasının direktörüyüm. Ruble bazlı Rus devlet tahvilleri de satın aldım. Rublenin kan kaybetmesinden sonra faizler yüksek seyrediyor.

"Yatırım için İran, Kazakistan ve Afrika"

Yeni yatırım planlarınız var mı?

Sıkıntılı süreç yaşasa da petrol satın almıyorum. Keza altın ve gümüş de...Ama ileride düşünüyorum. Ben zor durumdaki piyasalara odaklanırım. Çin ve Japon borsaları rekor seviyelerine oranla yüzde 40 daha aşağıda seyrediyor. Yatırım için İran, Kazakistan ve Afrika ülkelerine bakılabilir. Büyük piyasalar değil ama zamanla bu durum değişecek.

"Servetimi Kuzey Kore'ye yatırırım"

Kuzey Kore hissesi satın alır mısınız?

Elbette! Kuzey Kore beni heyacanlandırıyor. Mümkün olsa servetimi Kuzey Kore'ye yatırırdım. Kuzey Kore'de devasa değişiklik yaşanıyor. Kim Jong Un'un babası ya da dedesinin zamanındaki Kuzey Kore'ye yatırım yapmazdım. 

"New York 3'üncü dünya ülkesi"

ABD'ye geri dönmeyi hiç düşünüyor musunuz?

New York'a gittiğimde Asya'da yaşamaktan dolayı çok mutlu olduğumu görüyorum. New York üçüncü sınıf havalimanı,şehircilik anlayışı ve vergi sistemiyle 3'üncü dünya ülkesi. Singapur yerine New York ya da Hong Kong yerine Chicago? Hayır ABD'yi kesinlikle özlemiyorum.Halen ABD vatandaşıyım, vergimi veriyorum,oyumu kullanıyorum. Ancak Asya'da yaşamaktan son derece mutluyum.

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.