Rönesans İnşaat Hollanda'da şirket aldı

Rönesans İnşaat Hollanda'da şirket aldı

Rönesans İnşaat, Hollandalı Ballast Nedam'ın yüzde 19.9'unu aldı, kalan paylar için çağrı yapacak

A+A-

Rönesans İnşaat, Hollanda merkezli inşaat şirketi Ballast Nedam'ın yüzde 19.9 hissesini 6 milyon euroya satın alırken, toplamda 30 milyon euro olarak değerlenen şirketin kalan hisseleri için de çağrı yapmayı planladığını duyurdu.

Rönesans'tan yapılan açıklamada, satın alma ile birlikte Rönesans'ın Ballast Nedam'ın en büyük hissedarı konumuna geldiği belirtildi.

Yüzde 19.9 hisse için belirlenen 6 milyon euroluk satın alma bedeli ile, Ballast Nedam şirketinin tamamı 30 milyon euro olarak fiyatlanmış oldu.

Rönesans, Ballast Nedam'ın satın alınması için yapılan teklif uyarınca şartlı bir anlaşmaya varıldığını açıklarken; kalan hisseler için de çağrı yapmayı planladığını duyurdu.

Açıklamada, çağrı sürecinin, gerekli izinlerin alınmasının ardından 2015 Ekim ayında başlamasının öngörüldüğü belirtildi.

İki projede büyük zararlar nedeniyle borçlarını geri ödeyemez hale gelen Ballast Nedam, kreditörlerinden ek finansman bulmaya çalışıyordu.

Rönesans dün hisseleri 1.65 eurodan kapanan Ballast Nedam için hisse başına 1.55 euro ödeyecek. Şirketler tarafından yapılan açıklamada, bu fiyatın Hollandalı şirketin satılma görüşmelerini başlattığı Mayıs ayına kıyasla yüzde 29.2 primli olduğu vurgulandı.

Bir zamanlar Amsterdam borsasının en tercih edilen hisselerinden biri olan Ballast Nedam, Hollanda inşaat piyasasının çöktüğü 2008'den bu yana ihalelere çok düşük teklif vermek zorunda kalıyordu. Şirketin hisseleri geçen yıldan bu yana yüzde 80 değer yitirdi.

Yapılan açıklamada Rönesans İnşaat'ın satın almayı tamamladıktan sonra Ballast Nedam'a 30 milyon euro sermaye desteği yapacağı belirtildi.

Ballast Nedam'ın zararı yılın ilk altı ayında 10 milyon euroya geriledi. Geçen yıl 45 milyon euro zarar eden şirketin gelirleri ise 515 milyon eurodan 420 milyon euroya indi.

 

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.