Rus turist için üç yeni havayolu kuruluyor

Rus turist için üç yeni havayolu kuruluyor

Rusya’daki Türk kökenli tur operatörlerinden Pegas bünyesinde Antalya merkezli Southwind adıyla yeni bir havayolu kuruldu. Rusya’daki Türk kökenli diğer Türk tur operatörleri olan Coral ve Anex de sırada.

A+A-

Türkiye, Rusya’ya uygulanan yaptırımlara çözüm arayışı kapsamında THY’nin üç tur operatörüne 1.5 milyon blok koltuk tahsisinin ardından Sivil Havacılık Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikler ile yeni havayolu şirketlerinin kurulmasını kolaylaştırdı. Dünya gazetesinde yayınlanan habere göre; değişiklik üzerine Rusya’dan charter uçuş yapacak ilk havayolu da kuruldu.

Rusya’ya uygulanan yaptırımlar nedeniyle zor durumda kalan bu ülkedeki tur operatörlerinin çözüm arayışları devam ediyor. Konuyla ilgili olarak bir yandan uçak kiralama, leasing ve sigorta şirketleri ile görüşmeler yapılırken bir yandan da hükümetler düzeyinde yürütülen çalışmalar yapılıyor. Bu kapsamında yaptırım kapsamına girmeyecek yeni havayolu şirketleri kurulması devreye girdi.

İlk adım Pegas’tan

Bu yöndeki çalışmaları destekleyip kolaylaştırmak amacıyla yeni havayolu kurulması ile ilgili Sivil Havacılık Yönetmeliği’nde değişiklikler yapıldı. Değişiklik üzerine Rusya’dan charter uçuş yapacak ilk havayolu da kuruldu.

Rusya’daki Türk kökenli tur operatörlerinden Pegas’ın bünyesinde bulunan Rusya lisanslı iki havayolu Pegas Fly ve Nordwind Air’den sonra Türk lisanslı Antalya merkezli Southwind adıyla yeni bir havayolu daha kuruldu.

Rusya’daki Türk kökenli diğer Türk tur operatörleri olan Coral ve Anex de benzer şekilde Türk lisanslı Antalya merkezli Rusya için yeni havayolu kuracak.