Ruslar dünya savaşına mı hazırlanıyor

Ruslar dünya savaşına mı hazırlanıyor

Bugünlerde Rusya’da yaşanan bazı gelişmeler, ülkenin savaşa hazırlandığı izlenimi verebilir. Peki bu doğru mu?

A+A-

Ruslar gerçekten savaşa mı hazırlanıyor? Bugünlerde Rusya’da yaşanan bazı gelişmeler, ülkenin savaşa hazırlandığı izlenimi verebilir. Peki bu doğru mu? The Washington Post gazetesinin Moskova Büro Şefi David Filipov’un haber analizi, son günlerde Suriye gerginliği yüzünden gündemde öne çıkan bu konuyu, hem biliglendirrerek, hem de da ironik bir dille eleştiri yaparak özetliyor:

Sığınaklardan ve yiyecek karnelerinden bahsediliyor; siyasetçiler korkunç uyarılarda bulunuyor – bütün bunlar bir Rus-Amerikan çatışmasının habercisi mi?

The Washington Post'un Moskova bürosu, bütün bu olup bitenlerin Rusya’nın gerçekten savaşa hazırlandığı anlamına mı geldiğini mercek altına aldı.

1. YENİ SIĞINAKLAR

Moskova sokaklarına asılan bir afişte, vatandaşların “Rusya’ya karşı dost olmayan ülkelerden (ABD ve uyduları) beklenen bir nükleer saldırı nedeniyle” yapılacak yeni sığınağın inşası için 500 ruble (yaklaşık 8 dolar) vermesi isteniyordu.

Bu savaş anlamına mı geliyor? Kesinlikle hayır.  Bunun muhtemelen emeklileri kandırmaya yönelik bir hile tezgah olduğu ortaya çıktı.

2. OLAĞANÜSTÜ HAL EKMEK KARNELERİ

Rusya’nın St. Petersburg valisi, olağanüstü bir durumda şehirde yaşayan beş milyon vatandaşın her birine 20 gün boyunca 300 gram ekmek dağıtılmasını sağlayacak bir planı onayladı.

Bu savaş anlamına mı geliyor? Hayır. Bu daha çok halka yönelik bir propaganda kampanyası. Rus yorumcular hemen 2. Dünya Savaşı sırasında –o zamanlar ismi Leningrad olan- şehrin 900 gün boyunca Alma ordusu tarafından kuşatıldığı günleri hatırlattı. Askeri analist Alexander Golts, Yezhednevny Zhurnal’de, “bu Leningrad kuşatması sırasında verilen miktarın iki katından daha fazla. Niçin sadece 20 gün düşünüldüğü de ortada: Modern silahları hesaba kattığınızda, kimsenin daha fazlasına ihtiyacı olmayacak.” diye yazdı.

3. SAVAŞ KIŞKIRTICISI SİYASETÇİLER 

Aşırı milliyetçi milletvekili Vladimir Jirinovski, Hillary Clinton’ın ABD başkanı seçilmesi durumunda bunun savaş anlamına geleceğini söyledi.

Bu savaş anlamına mı geliyor? Hayır. Jirinovski daha önce de Alaska’yı ilhak edeceğini, Polonya’yı ve Baltıkları yerle bir edeceğini, Gürcistan’ı köleleştireceğini söyleyerek manşetlere çıkmıştı. Ama anlamsız bir şekilde Liberal Demokrat adını taşıyan partisi 450 üyeli Rusya Parlamentosunda 39 koltuğa sahip ve Jirinovski her zaman Kremlin’le birlikte hareket ediyor. Bir Donald Trump hayranı ama nükleer düğmeye çok uzak.

4. YENİ BİR ORDU KİRALAMAK

Rus hükümeti, yedeklerin ve emeklilerin altı aylık ücretli asker olarak orduya dâhil edilmesine imkân sağlayan bir yasa değişikliğini kabul etti.

Bu savaş anlamına mı geliyor? Büyük ihtimalle hayır. Golts, düzenlemenin sadece bir doğal felaket veya iç karışıklık gibi “olağanüstü koşullar döneminde” etkili olacağını yazdı. Fakat belirli bir koşul – “barış ve güvenliği korumak veya sağlamak” –bunun Rusya dışında bir yerlerde de kullanılabileceği biçiminde yorumlanabilir. Golts, “Moskova’nın Suriye’de büyük bir kara operasyonu planlaması ihtimali göz ardı edilemez” sonucuna varıyor. Golts’un düşüncesine göre “Kremlin, zorunlu askerlik yapanları başka ülkelerde savaşa göndermeyeceği konusunda defalarca söz verdi. Bu söz, profesyonel askerleri bağlamıyor. Elbette, Rusya’nın ABD uçaklarını düşürme tehdidinde bulunduğu Suriye’ye asker göndermek, bir savaşı başlatabilir. Fakat söz konusu yasal değişiklik, profesyonel askerlerin hemen göreve başlaması anlamına gelmiyor.

5. FÜZE HAREKETLİLİKLERİ 

Rusya, nükleer kapasiteye sahip füzeleri Baltık ülkelerine sınır olan Kaliningrad’a gönderdi.

Bu savaş anlamına mı geliyor?  Pek sayılmaz. Konuyla ilgili haberler, bazı yorumcular arasında bir nükleer savaşın eşiğinde olduğumuz yönündeki korkuları artırdı ve hiç kuşkusuz İskender füzelerinin menzilinde olan Baltık ülkeleri ile Polonya’da endişeye neden oldu. Rusya Savunma Bakanlığı sözcüsü tümgeneral Igor Konashenkov, füzelerden birinin bilinçli bir şekilde bir ABD casus uydusu tarafından görülmesine izin verildiğini ve füzelerin bölgeye gönderilmesinin düzenli eğitimlerin bir parçası olduğunu söyledi. Kaliningrad’a komşu olan Litvanya’nın dışişleri bakanı füzelerin bölgeye gönderilmesini, tatsız da olsa bir pazarlık taktiği olarak tanımladı.

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.