Rusya artık suçluları iade etmeyecek

Rusya artık suçluları iade etmeyecek

Rusya,Türkiye’yle imzalanan; ticari, sivil ve cezai konularıyla ilgili karşılıklı yardımlaşma ve suçluların iadesini öngören ikili anlaşmadan çekiliyor

A+A-

Rusya,Türkiye’yle imzalanan; iki ülke arasındaki ticari, sivil ve cezai konularıyla ilgili karşılıklı yardımlaşma ve suçluların iadesini öngören ikili anlaşmadan çekiliyor.
Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev tarafından imzalanan kararname metni, Başbakanlık sitesinde yayınlandı. Medvedev anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmesi için Devlet Başkanı Vladimir Putin’e başvurdu.

Medvedev’in kararnamesinde, Rusya Federasyonu Başbakanlığı olarak Rusya Adalet Bakanlığı’nın sunduğu ve diğer federal mercilerle, Dışişleri Bakanlığı, Başsavcılık ve Soruşturma Komisyonu ile mutabık kalınarak kararın alındığı kaydedildi.
Anlaşmadan çekildiğine dair Türkiye tarafının bilgilendirilmesi önerisi yapıldı. Sözkonusu anlaşma, 15 Aralık 1997 yılında Ankara’da imzalanmıştı.
Suriye sınırında bir Rus savaş uçağının Türkiye tarafından düşürülmesinin ardından iki ülke arasında gerilim artmıştı. Yaşanan gelişmelerin ardından Rusya, Türkiye'ye karşı ekonomik önlemler alarak karşılık verdi.
Yılbaşından itibaren, Türkiye vatandaşlarına uygulanan vize muafiyeti de Rusya tarafından askıya alınacak.

 


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.