Rusya ile Türkiye ticaretinde dolar kalkıyor

Rusya ile Türkiye ticaretinde dolar kalkıyor

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Ulyukaev, Rusya ve Türkiye'nin karşılıklı ticarette ödemelerin ulusal para birimleriyle yapılma imkanını görüştüklerini açıkladı

A+A-

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Ulyukaev, Türkiye Ekonomik Bakanı Nihat Zeybekçi ile görüşmesinin ardından "Rossiya 24" TV kanalına yaptığı açıklamada, "Bu fikir gündemde. Bir kez daha bu konuya değindik. Heyetimizde Merkez Bankası temsilcileri de var. Görüşmelerde Türkiye Merkez Bankası'nın temsilcisi de vardı. Biz tabi ki bu imkanları başta bölgeler arası ticarette daha sonra geniş çaplı yatırımsal ilişkilerde kullanacağız" dedi.

Ulyukaev, "Şirketler ihracat karlarını biriktirirlerse bir başka deyişle yatırım projelerinin gerçekleştirilmesi sırasında kullanmak üzere Rus ürünlerini lirayla ve Türk ürünlerini rubleyle biriktirmeleri doğru olur" dedi.

Turizm ve havacılık alanlarında ciddi ilerleme kaydedildiğini söyleyen Ulyukayev, "İlişkilerimizin hukuki temelinin oluşturulması alanında ciddi yol kattetik. Orta vadeli ekonomik, kültür, bilim ve teknik işbirliği programı neredeyse hazır. Ufak çaplı fikir ayrılıklarını ortadan kaldırdık. Belge imzalanmaya hazır. Belgenin Ocak ayında imzalanmasını bekliyoruz." dedi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.