Rusya: NATO darbeyi haber vermedi

Rusya: NATO darbeyi haber vermedi

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, NATO'nun Türkiye'yi muhtemel tehdit konusunda uyarmadığını söyledi

A+A-

Türkiye'deki meşru hükümetin devrilmesi halinde, bunun bölgede daha derin istikrarsızlığa yol açacağını söyleyen Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, NATO'nun darbe girişimi öncesindeki tutumunu eleştirdi.

Sputnik'e demeç veren Zaharova, darbe girişiminin Polonya'nın başkenti Varşova'da yapılan NATO zirvesinden sadece bir hafta sonra gerçekleştiğine dikkat çekerek, "NATO, birlik üyesini muhtemel tehdit konusunda uyarmadı. En büyük askeri yapı olan ve güvenlik konusundaki çalışmalar için her türlü imkana sahip olan NATO, Türkiye'nin ve bölgenin güvenliğiyle ilgili tehdit hakkında tek bir bilgi dahi vermedi" dedi.

'BUNLAR OLURKEN NATO, RUSYA TEHDİDİYLE İLGİLİYDİ'

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, tüm bunlar olurken, NATO'nun kendi yarattığı Rusya tehdidiyle meşgul olduğunu vurguladı. Zaharova, "Meşru hükümeti devirme senaryosu olumsuz yönde gelişseydi, bu hem Türkiye'de bir trajediye yol açardı, hem de bölgede daha derin bir istikrarsızlığa sebep olurdu" yorumunu yaptı.

TÜRKİYE'YE GİDECEKLER TÜM RİSKLERİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURMALI'

Darbe girişiminin ardından Türkiye'de durumun henüz istikrara kavuşmadığını da belirten Zaharova, Türkiye'ye gidecek Ruslara tüm riskleri göz önünde bulundurma tavsiyesinde bulundu.

TÜRKİYE NATO'DAN HEMEN ÇIKMALI

Öte yandan Rusya Devlet Duması Savunma Komitesi Başkanı Vladimir Komoyedov, Türkiye'nin NATO'dan çıkması gerektiğini söyledi.

NATO, Türkiye'yi birlik dışına itmeden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ittifaktan ayrılma kararı alması gerektiğini belirten Komoyedov, "ABD ve AB, Erdoğan'ı birçok kez uyararak, muhalefete baskı uygulamaya son vermemesi halinde Türkiye'yi NATO'dan çıkarmakla tehdit etti. Eğer Erdoğan, bu 'koro'yu dinlemeye devam ederse, Ortadoğu'daki pozisyonunu güçlendirmesini sağlayacak tarihi bir fırsatı kaçırmış olur" ifadelerini kullandı.

'ERDOĞAN, ŞAHİNLİĞİ BIRAKIP GÜVERCİN OLMALI'

Öte yandan Komoyedov, kendisini öldürmek isteyen kişilerin varlığını anlayan Erdoğan'ın iç dünyasını değiştirmesi gerektiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı'nın şahinliği bırakıp barış güvercini olması gerektiğini kaydeden Rus vekil, barış yanlılarının da lider olabileceğini vurguladı

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.