Rusya, Suriye'deki askerlerini çekiyor

Rusya, Suriye'deki askerlerini çekiyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye'deki Rus hava güçlerinin salı gününden itibaren geri çekilmesi yönünde emir verdi

A+A-

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye'deki Rus hava güçlerinin salı gününden itibaren geri çekilmesi yönünde emir verdiğini söyledi.

Sputnik'te yer alan haberde Hmeymim Hava Üssü ve Tartus Deniz Üssü'ndeki Rus askeri varlığının ise devam edeceği ve burada kalacak askerlerin ateşkesi kontrol etmeyi sürdürecekleri belirtildi.

Haberin devamı şu şekilde:

" Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la bir araya gelen Putin, Suriye’deki Rus güçlerinin barış süreci için gereken koşulları yarattığını belirtti. Putin, “Savunma Bakanlığı’na verilen görevlerin tam olarak yerine getirildiğini düşünüyorum. Bu nedenle yarından itibaren askeri grubumuzun temel kısmının Suriye’den çekilmesini emrediyorum” dedi.

​Rus lider, “Askerlerimiz profesyonelliklerini, uyumlarını ve topraklarımızdan uzaktaki çatışma alanıyla ortak sınıra sahip olmadan silahlı çalışmayı organize etme yeteneğini sergiledi” diye konuştu.

Suriye ordusu ve vatansever Suriyelilerin Rus ordusunun katkısıyla, terörizmle uluslararası mücadelede büyük bir geri dönüş gerçekleştirdiğini hatırlatan Rus lider, şöyle devam etti:

“Askerlerimizin etkili çalışmaları barış sürecinin başlaması için gereken koşulları yarattı. Rus askerlerinin desteğiyle Suriye ordusu ve Suriye’nin vatansever güçleri, uluslararası teröre karşı mücadeledeki durumu köklü bir şekilde değiştirmeyi ve neredeyse tüm yönlerde üstünlüğü ele geçirmeyi başardı.”

Rus askerlerin Suriye’den çekilmesinin bu ülkedeki siyasi güçler arasında müzakere sürecini teşvik etmesini umduğunu dile getiren Putin, “Umarım, bugünkü kararımız, çatışan taraflara iyi bir sinyal olur. Umarım, bu karar sürecin tüm katılımcılarının güvenini önemli ölçüde artırır” ifadelerini kullandı.

TARTUS VE HMEYMİM ÜSLERİ ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEK

“Tartus’taki deniz üssü ile Hmeymim’deki hava üssü çalışmaya devam edecek” diyen Rusya Devlet Başkanı, bu üslerin karadan, denizden ve havadan sağlam bir şekilde korunması gerektiğinin altını çizerek, orada kalacak askerlerin, ateşkesi kontrol etmeye devam edeceklerini belirtti.

ESAD, GERİ ÇEKİLME KONUSUNDA BİLGİLENDİRİLDİ

Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov, Putin’in Suriye’deki askerlerin geri çekilmesi konusunda Devlet Başkanı Beşar Esad’ı da bilgilendirdiğini aktardı. Telefonda görüşen Putin ve Esad’ın ateşkesin ülkede dökülen kanın azalmasına yardımcı olduğu konusunda hemfikir olduğu belirtilirken, iki liderin insani koşullar noktasındaki ilerlemeden de memnun olduğunun altı çizildi.

“Suriyeli lider, Suriye’de siyasi geçiş sürecinin uygulanmaya başlamasına hazır olduğunun altını çizdi” denen Kremlin açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Suriye Devlet Başkanı Esad, Cenevre’de Birleşmiş Milletler’in gözetiminde Suriye hükümeti ve muhalefet arasında gerçekleşen görüşmelerden somut sonuçlar alınmasını umduğunu ifade etti.”

LAVROV: MÜZAKERE SÜRECİNİ DAHA KALICI HALE GETİRMEK GEREK

Putin’e rapor veren Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “Uzay-Hava Kuvvetleri’mizin operasyonu, doğrudan teröristlere yönelik askeri eylemler sırasında karada elde edilen sonuçların yanı sıra, siyasi süreç için gerekli koşulların yaratılmasına da yardımcı oldu” dedi. Rusya’nın istikrarlı olarak Suriyeli taraflar arasında diyalogun kurulmasından yana olduğunu hatırlatan Lavrov, şöyle devam etti:

“Tekliflerimiz, ortaklarımızın isteksizliğiyle karşılaşıyordu. Ancak Uzay-Hava Kuvvetlerimiz operasyona başladıktan sonra durum değişmeye başladı. Önce tüm bu grupların tek bir masa etrafında nasıl toplanacağını anlamak lazım. Ama süreç başladı ve onu kalıcı yapmak hepimizin ortak çıkarınadır.”

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.