Rusya'dan bir kredi desteği de Macaristan'a

Rusya'dan bir kredi desteği de Macaristan'a

Rusya, Doğu Avrupa'daki etkisini güçlendirmek için Ukrayna'nın ardından şimdi de Macaristan'a kredi açtı

A+A-

Rusya'nın Doğu Avrupa'daki etkisini korumak için enerji ve finansal etkisini kullanmak için harekete geçmesiyle Moskova, Macaristan'ın tek nükleer santralinde 2 adet Rus reaktörünün finansmanı için Budapeşte'ye 10 milyar dolar verecek.

Macaristan ile yapılan nükleer anlaşma, Moskova'nın geçtiğimiz ay Kiev'in AB'ye entegre olmayı reddetmesinin ardından Ukrayna'nın doğalgaz fiyatlarının 3'te 1 oranında indirmesi ve ülkeyi 15 milyar dolarla kurtarmasının ardından geldi. Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın, Rusya'nın başkenti Moskova'ya yaptığı resmi ziyaretin ilk gününde iki ülke arasında nükleer enerji sahasında işbirliği anlaşması imzalandı.

Nükleer enerjinin barışçıl amaçlarla kullanımına yönelik işbirliği anlaşmasını Macaristan adına Kalkınma Bakanı Nemeth, Rusya adına ise Rusya devlet nükleer şirketi Rosatom’un başkanı Kiriyenko imzaladı. Rusya'nın, Macaristan'a iki yeni nükleer santral inşası için finansman sözü verdiği anlaşmanın imza töreninde konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, anlaşmaların Rus-Macar işbirliğinin gelişmesinde önemli rol oynayacağını söyledi.

Macaristan'ın Paks kentindeki nükleer tesisin Macaristan'ın elektrik ihtiyacının yüzde 40'ını oluşturduğunu, eklenecek yeni ünite ile bu ülkenin enerjide dışa bağımlılığının azalacağını belirten Putin, ünitelerin inşasının yüzde 40'ının Macar şirketlerince yapılacağını kaydetti. Orban da konuşmasında, "Rusya ve Macaristan arasında 1966'da imzalanan enerji işbirliği anlaşması bize komünizmden miras kalan nadir anlaşmalardan biridir. Bu anlaşmayı macaristan parlamentosu'nun onayına gururla sunacağım" dedi.

Kıdemli bir Ukraynalı yetkili bu hafta Rus bankalarının, 2 nükleer santral ve diğer elektrik üretim projelerinin tamamlanması için 6 milyar dolar kredi verebileceğini de söylemişti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.