Rusya'nın alternatifi Venezuela olabilir

Rusya'nın alternatifi Venezuela olabilir

Avrupa'nın Rus petrolüne bağlılığının azaltılması için Venezuela'ya yönelecek.

A+A-

ABD'nin yaptırımlarına tabi olan Venezuela'dan Avrupa'ya petrol ihracına izin verilebileceği iddia edildi. Bu sayede Avrupa'nın Rus petrolüne bağlılığının azaltılması hedeflenecek.

Hatta Reuters'in haberine göre ABD, İtalyan Eni ve İspanyol Repsol firmalarına Venezuela'nın bu iki şirkete olan borçlarına karşılık petrol ihraç etmesine geçen ay içinde izin verdi. Böylece petrol ihracatı iki yıl önce Washington'un Venezuela'ya karşı yürürlüğe soktuğu yaptırımlara takılmayacak. İki şirketin gelecek ay Venezuela'dan petrol alımına başlaması bekleniyor. 

Amerikanın Sesi radyosunun haberine göre, Dünyanın en zengin petrol kaynaklarından birine sahip ülkesi olan Venezuela, ABD tarafından uygulanan yaptırımlara tabi.

Ancak Rusya ve Ukrayna savaşı nedeniyle enerji piyasasında yaşanan sıkıntılar ve Avrupa'nın Rusya'ya olan bağlılığını azaltmak için Venezuela petrolü devreye alınabilir. 

Fransa, alternatifi Körfez'de arıyor

Öte yandan Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, Rus petrolüne alternatif bulmak için Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile görüştüklerini belirtti.