Rüzgar ve güneş enerjisi Dünya elektriğinin yüzde 8'ini üretiyor

Rüzgar ve güneş enerjisi Dünya elektriğinin yüzde 8'ini üretiyor

Ember’in Global Electricity Review 2020 raporuna göre, rüzgar ve  güneş enerjisi üretimi 2019’da %15 oranında artarak dünya elektriğinin %8’ini oluşturdu.

A+A-

Ember’in Global Electricity Review 2020 raporuna göre, rüzgar ve  güneş enerjisi üretimi 2019’da %15 oranında artarak dünya elektriğinin %8’ini oluşturdu. Rapora göre 2019’da dünyadaki 10 rüzgar ülkesi  arasına Türkiye de girdi. Kömürden ve gazdan uzaklaşmanın ülkemize ve  dünyamıza çok şeyler kazandıracağına dikkat çeken Ülke Enerji’nin
Genel Müdürü Ali Aydın’a göre, Türkiye’nin rüzgar enerjisine yönelik  yapacağı yatırımların devam etmesi gerektiğinin altını çiziyor.
    İklim danışma kuruluşu olan Ember, küresel elektriğe dair 2020  değerlendirmelerini ve geçen yılın sonuçlarını raporladı. Rapora göre,  dünyadaki rüzgar ve güneş enerjisi üretimi artış gösterirken, Türkiye  de dünyadaki ilk 10 rüzgar ülkesi arasında gösterildi. Avrupa’nın  elektrik üretimini kömürden rüzgara ve güneşe çevirdiğini belirten
Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, ülkemizin rüzgar enerjisini  memleket meselesi olarak görmesinin gelecek adına önemli kazanımlar  sağlayacağını aktarıyor.

Kömür Yakıtlı Elektrik Üretimi Düşüyor, Rüzgar Yükseliyor

Küresel çapta 1990’dan beri en büyük düşüşünü yaşayan kömür  yakıtlı elektrik üretimi, 2019 yılında %3 düşüş sağladı. Bu düşüşün  nedenleri arasında ise rüzgar ve güneş enerjisinin yükselişi, Paris İklim Anlaşması ve ekonomik sebepler bulunuyor. Rapora göre, kömürden  sağlanan elektrik üretiminin %87’sinden 10 ülke sorumlu bulunuyor.
Diğer taraftan ise rüzgarın yükselişi devam ediyor. Rüzgar enerjisi 2019’da 1.240 TWh’den 1.404 TWh’ye yükseldi. Dünya elektriğinin %5,44’ünü tek başına rüzgarın karşıladığını hatırlatan Ali Aydın, hem  iklim hem de ekonomik gelecek adına rüzgarın yükselişinin  sürdürebilirliğinin önemli olduğunu belirtiyor. Rüzgardaki yüksek  büyümenin devamlılığının ülkelerin hem yaklaşımlarına hem de ekonomik  kaygılarına da bağlı olduğunu aktaran Aydın, büyümeyi devam  ettirebilmek için tüm bölgelerde uyumlu bir çabanın olması gerektiğini  ve düşük fiyat politikasına devam edilmesi gerektiğini aktarıyor.

Türkiye, Arkasına Rüzgarı Alıyor

Yayınlanan raporda ayrıca dünyadaki rüzgardan elde edilen TWh’lere  göre, ilk 10 rüzgar ülkesi açıklandı. Dünyadaki 10 rüzgar ülkesi  sıralamasında birinciliği 405,7 TWh ile Çin alırken Türkiye, geçen yıl  rüzgar enerjisinden elde ettiği 21,3 TWh ile 10. sırada yer aldı.

WindEurope 2019 raporunda da kurulu rüzgar gücünde Avrupa’da 7. sırada  bulunan Türkiye’nin rüzgarını arkasına aldığını aktaran Ali Aydın, 10  yıl öncesine kadar çok gerilerde olunan rüzgar enerjisi alanında,  şimdilerde önemli gelişmişlik göstermenin her şartta çalışmaya bağlı  olduğunu dile getiriyor. Özellikle devlet tarafından desteklenmenin,  yatırımcıların ülkeye getirilmesinde önemli bir adım olduğunu aktaran
Aydın, rüzgar enerjisinde uzman insan kaynağına ve teknolojik  gelişmelere yapılan yatırımlarında Türkiye’nin rüzgarını daha sert  estirdiğine dikkat çekiyor.

Rüzgar Enerjisi Memleket Meselesi

Gelecekte temiz bir çevreye ve iklime ancak temiz enerji ile  ulaşılabileceğinin altını çizen Ali Aydın, rüzgar enerjisinin Türkiye  için memleket meselesi olduğunu belirterek, daha çok desteklenmesi  gerektiğini aktarıyor. Özellikle ekonomik açıdan da dışarıya bağlı  elektrik ithalatını azaltmada önemli rol oynayan rüzgar enerjisinde  devlet desteğinin devam etmesi gerektiğini belirten Aydın, YEKDEM gibi  yatırımcıya ve üreticiye önemli destekler sağlayan projelerin ülkemiz  enerjisine, geleceğine ve ekonomisine ciddi yardımlar sağlayacağını  ifade ediyor. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.