Sanayi üretiminde son 9 ayın en kötü verisi

Sanayi üretiminde son 9 ayın en kötü verisi

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde1,1 azalırken, yıllık bazda ise yüzde 0.7 arttı

A+A-

Nisan ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,7 artarak beklentilerin (yüzde 3,1) oldukça altında gerçekleşti. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 1,1 azaldı. 

Sanayi üretimi en son 2015 yılı Temmuz ayında yüzde 0,2 artmıştı.

Türkiye İstatistik Kurumu'ndan (TÜİK) yapılan açıklama şu şekilde; 

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 1,1 azaldı.

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2016 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 5,0 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,3 azalırken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 1,8 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,7 arttı.

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2016 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 4,5 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,6 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 3,5 arttı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.