Şanlıurfa Hazır giyim üssü oluyor

Şanlıurfa Hazır giyim üssü oluyor

Teşvikte 6’ncı bölgede yer alan Şanlıurfa’ya yatırımlar seçim öncesi hız kazandı.

A+A-

Yeni teşvik yasasının avantajlarından sektörü faydalandırmak isteyen İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB), Şanlıurfa’da hazır giyim üretim merkezi kuruyor. Şanlıurfa Hazırgiyim Organize Sanayi Bölgesi’nin (HOSAB) temeli Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi tarafından atıldı. HOSAB Projesi, yeni yatırım teşvik paketinde 6. Bölgede yer alan Şanlıurfa’da 2. Organize Sanayi Bölgesi içinde hayata geçirilecek. Sektöre ve bölge ekonomisine yeni bir dinamizm kazandıracak projenin temel atma töreninde konuşan İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, 350 dönümde inşa edilecek HOSAB’ın 7 bin 500 kişiye istihdam olanağı sağlayacağını söyledi.

350 dönüm alan ayrıldı

HOSAB için ilk protokolün 2 yıl önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile imzalandığını anlatan Tanrıverdi şöyle devam etti: “2023 için çıtamız çok yüksek. 60 milyar dolarlık hedefi tutturabilmek için mevcut pazarlarda payımızı yukarıya çıkarmak, ayrıca yeni pazarlar bulmak zorundayız. Her şeyden önemlisi küresel pazarlarda rekabet gücümüzü arttırmalıyız. Bütün bunları yapabilmenin yolu kaliteyi ucuza üretmekten geçiyor. Bu büyük katkıya rağmen içeride üretim yapmanın dayattığı sıkıntılar, uluslararası rekabette bizleri zorluyor. Hükümetimizin bu olumsuzlukları gidermek için elimizi güçlendirmesi gerekiyor. HOSAB’ı bu yönde atılmış bir adım olarak değerlendiriyorum. Hazır giyimciler için burada 350 dönüm alan ayrıldı. Bu alan arsa katılım ve altyapı maliyet bedeli alınmaksızın firmalarımıza tahsis edildi. 15 firma ile sözleşme imzalandı ve tahsis işlemleri yapıldı. Öte yandan ülkemizin, özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgemizin en can yakıcı sorunlarından biri hiç kuşkusuz işsizlik. 7 bin 500 kişiye istihdam yaratılmasının ekonomik boyutu kadar toplumsal barışa katkısını da çok önemli buluyorum.”

Düşük maliyette üretim

HOSAB’ın, hazır giyim sektörüne yatırım yapanlar için nispeten daha düşük maliyette üretim yapma imkânı vereceğine de dikkat çeken Tanrıverdi, büyük hedeflere ulaşmak için daha çok HOSAB gibi yeni projelerin hayata geçirilmesi gerektiğini bildirdi. Hikmet Tanrıverdi, Küme Koordinasyon Merkezi’nin yapılandırılması amacıyla işbirliği protokolünü de imzalayacaklarını belirterek, 5 milyon TL ile hayata geçirilecek merkezin firmaların ihtiyaçlarını karşılayacağını ifade etti.
 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.