Sedat Peker için takas teklif edildi iddiası

Sedat Peker için takas teklif edildi iddiası

Fatih Altaylı, hükümetin, suç örgütü lideri Sedat Peker karşılığında iki BAE ajanını takas etmeyi teklif ettiği, BAE’nin de bu teklife olumlu baktığı iddiasını gündeme getirdi.

A+A-

Suç örgütü lideri Sedat Peker’i Türkiye’ye getirmek için AKP iktidarının kritik bir hamlede bulunduğu öne sürüldü.

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, ‘Takas’ başlıklı yazısında hükümetin, hakkında soruşturma başlatılan suç örgütü lideri Sedat Peker'in Türkiye'ye iadesi karşılığında iki Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ajanını iade etmeyi teklif ettiği iddiasını gündeme getirdi.

Türkiye’de tutuklanan BAE ajanlarına ilişkin de bilgi veren Altaylı, yazısında şu ifadeleri kullandı:

“İKTİDARA YAKIN BİR İSİM ARADI”

“Dün, iktidara yakın ve kamu geçmişi bulunan bir isim aradı. Birleşik Arap Emirlikleri ile Türkiye’nin yeniden başlayan ve hızla samimileşen ilişkilerinden söz etti ve şunu söyledi:

‘Türkiye Sedat Peker’i Emirliklerden getirmek için uğraşıyor. Bunun için de geçmişte Türkiye’de yakalanan Birleşik Arap Emirlikleri ajanlarını koz olarak kullanmak istiyor. İki ajanın Emirliklere iadesi karşılığında Sedat Peker’in Türkiye’ye verilmesi teklifinde bulundular.’

Ben de hemen sordum.

‘Emirlikler ne yanıt verdi buna?’

Şimdilik yanıt vermemişler. Ama Türkiye yanıtın olumlu olma olasılığını yüksek görüyormuş. Bana göre Türkiye’nin takas talebi doğru olabilir.

Ama BAE’nin Peker’i bu kadar kolay vereceğini pek zannetmem.”