# Şeker Yatırım, Şişecam için hedef fiyatını 54 TL’ye revize etti

- Bağlantı: https://www.borsatek.com/seker-yatirim-sise-hedef-fiyatini-revize-etti/
- Yayımlanma: 2026-11-06T16:21:38+03:00
- Yazar: Haber Merkezi

Reklam

 [ ⌊Stablex Kare Banner⌉ ](https://track.adform.net/C/?bn=91045298;gdpr=${GDPR};gdpr_consent=${GDPR_CONSENT_50})

  |  🏦 |  Kurum |  Şeker Yatırım |  
 |  📈 |  Hisse |  Şişecam **(SISE)** |  
 |  🎯 |  Hedef Fiyat |  **54.00 TL** ▼ 65.00 TL’den |  
 |  💹 |  Getiri Potansiyeli |  %NaN |  
 |  📋 |  Tavsiye |  AL |  
 |  📅 |  Rapor Tarihi |  2026-11-06 |

---

Şeker Yatırım, 6 Kasım 2026 tarihli araştırma raporunda Şişecam’ın (SISE) üçüncü
çeyrek finansal sonuçlarını değerlendirerek 12 aylık hedef fiyatını 65,00 TL’den
54,00 TL’ye revize etti ve “AL” tavsiyesini korudu. 05 Kasım 2026 kapanış fiyatına
göre hedef fiyat yüzde 52 kazandırma potansiyeli taşımaktadır.

## Şişecam 3Ç26’da beklentilerin altında kaldı

Şişecam, 2026 yılının üçüncü çeyreğinde kâr beklentilerinin aksine 295 milyon TL
net zarar açıkladı. Şirket, geçen yılın aynı çeyreğinde 1.898 milyon TL net kâr 
elde etmişti. Şeker Yatırım’ın 3Ç26 için net kâr tahmini 3.603 milyon TL iken piyasa
medyan beklentisi 2.214 milyon TL net kâr düzeyindeydi. 3Ç26 sonuçlarının eklenmesiyle
şirketin 9A26 kümülatif net kârı 5.369 milyon TL seviyesine ulaştı (9A25: 7.450 
milyon TL).

Brüt kâr marjı ve operasyonel kâr marjındaki belirgin düşüş şirket kârlılığı üzerinde
baskı oluşturdu. Cam operasyonlarındaki düşük marjlar nedeniyle brüt kâr marjı, 
3Ç25’teki yüzde 30 seviyesinden 3Ç26’da yüzde 24’e geriledi. Operasyonel kâr marjı
ise 3Ç25’teki yüzde 5 seviyesinden 3Ç26’da -%2,7 düzeyine indi.

Şirketin net satış gelirleri 3Ç26’da yıllık bazda yüzde 5,3 oranında düşüşle 66.266
milyon TL olarak gerçekleşti (3Ç25: 69.977 milyon TL). Söz konusu düşüşün temel 
nedenleri olarak; satış hacmi açısından önceki yıla kıyasla başarılı sonuçların 
mimari camlar ve endüstriyel camlarla sınırlı kalması ile enflasyon oranıyla raporlama
para biriminin değer kaybı arasındaki tutarsızlık gösterildi. Satış gelirleri, Şeker
Yatırım’ın 69.970 milyon TL olan tahmininin gerisinde kalırken, piyasa medyan beklentisi
olan 65.505 milyon TL’ye paralel gerçekleşti. Kümülatif 9A26 satış gelirleri ise
195.405 milyon TL oldu (9A25: 210.526 milyon TL).

Segment bazında satış gelirleri önceki yıla göre; mimari camlarda yüzde 5 ve endüstriyel
camlarda yüzde 5 oranında sınırlı artış gösterirken; cam ev eşyasında yüzde 21, 
cam ambalajda yüzde 12 ve kimyasallarda yüzde 14 oranında düşüş kaydedildi.

## FAVÖK ve marjlardaki gerileme

3Ç26’da Şişecam, 3.466 milyon TL FAVÖK elde ederken (3Ç25: 8.928 milyon TL), FAVÖK
marjı yıllık bazda 7,6 puan daralarak yüzde 5,2’ye geriledi (3Ç25 FAVÖK marjı: yüzde
12,8). Şeker Yatırım’ın çeyreğe ilişkin FAVÖK tahmini 4.137 milyon TL, piyasanın
medyan FAVÖK beklentisi ise 3.761 milyon TL seviyesindeydi. Faaliyet giderlerinin
satışlara oranı, 3Ç26’da bir önceki yılın aynı dönemine göre 140 baz puan artarak
yüzde 27 seviyesine yükseldi; söz konusu artış ağırlıklı olarak jeopolitik gelişmelerin
etkisiyle dalgalanan petrol fiyatlarından kaynaklanan yüksek lojistik giderlerinden
kaynaklandı.

SISE payları son üç ayda yüzde 16,5 oranında düşüş göstermiştir. Göreli performans
açısından ise Şişecam, aynı dönemde BIST 100 endeksine göre yüzde 0,9 oranında daha
yüksek performans sergiledi.

## Finansal tablolar

  |  Milyon TL |  9A25 |  9A26 |  Yıllık |  3Ç25 |  3Ç26 |  Yıllık |  
   |  Satış Gelirleri |  210.526 |  195.405 |  -7,2% |  69.977 |  66.266 |  -5,3% |  
 |  Brüt Kâr |  59.279 |  51.051 |  -13,9% |  21.298 |  15.998 |  -24,9% |  
 |  Brüt Kâr Marjı |  28,2% |  26,1% |  — |  30,4% |  24,1% |  — |  
 |  Operasyonel Kâr |  4.748 |  -3.456 |  A.D. |  3.480 |  -1.802 |  A.D. |  
 |  Operasyonel Kâr Marjı |  2,3% |  -1,8% |  — |  5,0% |  -2,7% |  — |  
 |  FAVÖK |  21.135 |  13.032 |  -38,3% |  8.928 |  3.466 |  -61,2% |  
 |  FAVÖK Marjı |  10,0% |  6,7% |  — |  12,8% |  5,2% |  — |  
 |  Net Kâr |  7.450 |  5.369 |  -27,9% |  1.898 |  -295 |  A.D. |  
 |  Net Kâr Marjı |  3,5% |  2,7% |  — |  2,7% |  -0,4% |  — |

## Bilanço ve gelir tablosu verileri

  |  Bilanço (TL Mn) |  2025/12 |  2026/09 |  % Değişim |  
   |  Maddi Duran Varlıklar |  303.387 |  285.363 |  -5,9% |  
 |  Maddi Olmayan Duran Varlıklar |  79.206 |  71.808 |  -9,3% |  
 |  Diğer Uzun Vadeli Kıymetler |  71.709 |  50.279 |  -29,9% |  
 |  Ticari Alacaklar |  49.703 |  46.328 |  -6,8% |  
 |  Hazır Değerler |  47.421 |  30.889 |  -34,9% |  
 |  Diğer Kısa Vadeli Varlıklar |  78.777 |  81.896 |  4,0% |  
 |  Toplam Aktifler |  630.203 |  566.563 |  -10,1% |  
 |  Uzun Vadeli Borçlar |  122.768 |  160.679 |  30,9% |  
 |  Diğer Uzun Vadeli Yükümlülükler |  33.085 |  26.449 |  -20,1% |  
 |  Kısa Vadeli Borçlar |  25.706 |  16.849 |  -34,5% |  
 |  Ticari Yükümlülükler |  39.742 |  30.737 |  -22,7% |  
 |  Diğer Kısa Vadeli Yükümlülükler |  74.167 |  24.432 |  -67,1% |  
 |  Toplam Yükümlülükler |  295.468 |  259.147 |  -12,3% |  
 |  Toplam Özsermaye |  334.735 |  307.416 |  -8,2% |  
 |  Toplam Pasifler |  630.203 |  566.563 |  -10,1% |

  |  Gelir Tablosu (TL Mn) |  2025/09 |  2026/09 |  % Değişim |  
   |  Net Satışlar |  210.526 |  195.405 |  -7,2% |  
 |  SMM |  151.247 |  144.353 |  -4,6% |  
 |  Brüt Kâr |  59.279 |  51.051 |  -13,9% |  
 |  Faaliyet Giderleri |  54.530 |  54.507 |  0,0% |  
 |  Net Esas Faaliyet Kârı/(Zararı) |  4.748 |  -3.456 |  A.D. |  
 |  Net Diğer Gelir/(Gider) |  1.744 |  4.513 |  158,8% |  
 |  Yatırım Faaliyetlerinden Net Gelir/Gider |  1.364 |  -7.288 |  A.D. |  
 |  Finansman Gelir/(Gider) |  -22.070 |  -8.312 |  A.D. |  
 |  Net Parasal Pozisyon Kazanç/Kayıp |  24.988 |  24.404 |  -2,3% |  
 |  Vergi Öncesi Kâr |  11.568 |  10.115 |  -12,6% |  
 |  Vergi |  -4.230 |  -5.934 |  A.D. |  
 |  Net Kâr/(Zarar) |  7.338 |  4.182 |  -43,0% |  
 |  Azınlık Payları |  -112 |  -1.187 |  A.D. |  
 |  Ana Ortaklık Payları |  7.450 |  5.369 |  -27,9% |

## Hisse ve piyasa verileri

  |  Gösterge |  Değer |  
   |  Fiyat (TL) |  35,42 |  
 |  52 Hafta Yüksek (TL) |  51,68 |  
 |  52 Hafta Düşük (TL) |  32,04 |  
 |  Piyasa Değeri (TL Mn) |  108.499 |  
 |  Halka Açık Piyasa Değeri (TL Mn) |  53.165 |  
 |  Hisse Senedi Sayısı (Mn) |  3.063 |  
 |  Günlük Ortalama İşlem Hacmi (TL Mn) |  2.543 |  
 |  Beta |  1,21 |  
 |  Yıllık Volatilite (Hisse) |  0,40 |  
 |  Son 1 Aylık TL Getiri |  -7,0% |  
 |  Son 1 Yıllık TL Getiri |  -2,8% |  
 |  Yılbaşından Bu Yana TL Getiri |  -6,5% |

  |  Ortaklık Yapısı |  Pay (%) |  
   |  Türkiye İş Bankası A.Ş. |  52,6 |  
 |  Efes Holding A.Ş. |  7,0 |  
 |  Hisse Geri Alım |  2,3 |  
 |  Diğer |  38,1 |  
 |  Toplam |  100,0 |

_Raporda yer alan yorum ve tavsiyeler genel nitelikte olup kişisel risk ve getiri
tercihlerine göre farklılık gösterebileceği belirtilmekte; kullanılan veriler güvenilir
kaynaklardan derlenmekle birlikte yorum ve tavsiyeler analistin kişisel görüşünü
yansıtmaktadır._

_***Bu içerik yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yatırım kararlarınızı almadan 
önce yetkili finansal danışmanlarınıza başvurunuz._

![Rapor Sayfası 1](https://i3.wp.com/www.borsatek.com/app/uploads/2026/11/sise-sayfa-
1-2.webp)

 
 ⌊Rapor Sayfası 2⌉ ⌊Rapor Sayfası 3⌉

 [📎 Orijinal raporu indir (PDF)](https://www.borsatek.com/app/uploads/2026/11/SISE-rapor-2026-11-06-2.pdf)
