Şekerbank kendi hisselerine talip

Şekerbank kendi hisselerine talip

Şekerbank Genel Müdürü Taze, bankanın hakim iki ortağından biri olan Kazak bankanın hisse satışı söylentisi üzerine, 'Önalım opsiyon hakkı bizde, talip olabiliriz' açıklamasını yaptı

A+A-

Şekerbank Genel Müdürü Taze, bankanın hakim iki ortağından biri olan Kazak bankanın hisse satışı söylentisi üzerine, 'Önalım opsiyon hakkı bizde, talip olabiliriz' açıklamasını yaptı

Görevini üç ay önce devralan Şekerbank Genel Müdürü Servet Taze, Şekerbank'ın önümüzdeki dönem hedeflerini değerlendirdi. 

Taze banka içerisindeki satış söylentileriyle ilgili olarak, "Bir hisse satışı durumunda her iki tarafın da önalım opsiyon hakkı var. Biz satacak olursak onlara, onlar satacak olursa önce bize gelmek zorundalar...  Kazak ortağımızın kendi hisselerini satış süreci onların tarafında yürütülen bir süreçtir, paylaşmak durumunda değiller" dedi ve ekledi:

"Ortada net bir teklif olduğunda önalım opsiyon hakkı diğer ana hissedar olan Şekerbank Munzam Sandığı Vakfı'nda (SEMVAK) olduğu için onlara gelmek durumundalar. Mevcut sözleşme banka ile değil, SEMVAK ile diğer Kazak ana hissedar arasında."

Taze, sandığın söz konusu hisseleri alıp almayacağı ile ilgili olarak da "Bugünden net bir şey söylemek mümkün değil, konjonktür neyi gerektirecek?.... Yani belki de (Kazaklar) kalmayı isteyecekler...Kazakistan'da işler değişebilir. Petrol fiyatları ülkenin içinde bulunduğu durumdaki iyileşmeler, farklı dinamikler olabilir" diye konuştu.

Taze, olası satış durumunda, sandığın ve buna paralel bankanın nasıl bir yol izleyeceğinin, iki ana hissedar arasında bir konu olduğunu ifade etti.

Kazak Samruk-Kazyna'nın Şekerbank'taki yüzde 19.37 hissesinin tamamının Kazkommertsbank'a satışı için anlaşma 2015 sonunda imzalanmış ve Kazkommertsbank'ın da ulaştığı toplam yüzde 30.28 pay ile ana hissedarlardan biri olacağı açıklanmıştı.  Kazkommertsbank'ın, Şekerbank'ın sermayesinin toplam yüzde 30.28'inin yeni bir stratejik yatırımcıya satılması için yetki verdiğini de 2015 sonunda açıklamıştı.

Toplam 1.16 milyar lira ödenmiş sermayesi bulunan Şekerbank'ta mevcut durumda Şekerbank Personeli Munzam Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı'nın yüzde 35.44 hisse payı bulunuyor.

Şekerbank'ın açık artırmayla satışa çıkarılan yüzde 9.4 hissenin 175 milyon liraya satın alındığını hatırlatarak, bunun prosedürlerin devam etmesinden dolayı henüz ortaklık yapısına yansımadığını da belirten Taze, "Şekerbank'ın sahibi yüzde 9.4 oranda Şekerbank oldu. Banka kendi hissesini devraldı. Bunun finansmanı da kendi iç kaynaklarımızdan karşılandı" dedi. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.