Senato'dan  dev yardım paketine onay

Senato'dan dev yardım paketine onay

ABD'de Senato 2 trilyon dolar büyüklüğündeki  teşvik paketine onay verdi. Devasa teşvik paketinde ülkenin havacılık sektörüne 58 milyar dolar destek de var

A+A-

ABD'de Senato, koronavirüs salgınının ekonomik etkileri ile başa  çıkılması için eyaletlere, yerel yönetimlere, hastanelere, şirketlere  ve ailelere destek verilmesini öngören 2 trilyon dolar büyüklüğündeki  teşvik paketine onay verdi.

Trump yönetimi, Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında yapılan  uzun müzakerelerin ardından varılan uzlaşma ile Senato'da oylamaya  sunulan teşvik paketi 96 senatörün oyunu aldı. Hiçbir senatör teşvik  paketine karşı oy vermedi.

Senato'dan geçen teşvik paketini Temsilciler Meclisi'ne gönderildi. Paket bu hafta içinde Temsilciler Meclisi'nde de oylanacak.

Başkan Trump ise yaptığı açıklamada, teşvik paketini Kongre'den  önüne gelir gelmez imzalayacağını duyurdu.

Devasa koronavirüs teşvik paketinde ABD havacılık  sektörüne 58 milyar dolar yardım verilmesi de var. Yolcu  taşımacılığı yapan hava yollarına 25 milyar doları geri ödemesiz ve 25 milyar doları kredi olmak üzere 50 milyar dolar yardım verilmesi  yer aldı. Kargo taşımacılığı yapan hava yolu şirketlerine de 4 milyar  doları geri ödemesiz, 4 milyar doları kredi olmak üzere 8 milyar dolar  verilecek.

Teşvik paketi, koronavirüs salgını nedeniyle neredeyse boşalan ABD havaalanlarına da 10 milyar dolar karşılıksız yardım verilmesini  içerdi.  Hükümet ayrıca, ABD transit taşımacılık sistemine 25 milyar dolar,  yolcu taşımacılığı yapan demiryolu şirketi Amtrak'a 1 milyar dolar  verecek.

Boeing de ulusal güvenlikle ilişkili krediler ise ayrılan 17 milyar  dolardan kredi alacak. Boeing ayrıca, şirketlere yardım için ayrılan 454  milyar dolar büyüklüğündeki kredi programında yararlanabilecek.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.