Sermaye açığı en yüksek banka hangisi

Sermaye açığı en yüksek banka hangisi

ZEW'e göre Avrupa'daki en büyük potansiyel sermaye açığı Deutsche Bank'ta

A+A-

Almanya'nın önde gelen ekonomik araştırma kuruluşlarından ZEW, Fed'in stres testi methodlarını kullanarak Avrupa'da 51 binkada yaptığı bir çalışmanın en yüksek potansiyel sermaye açığının 19 milyar euro ile Deutsche Bank'ta olduğunu gösterdiğini açıkladı.

ZEW yaptığı yazılı açıklamada, "Avruha bankaları, yeni bir finansal kriz durumunda ortaya çıkacak zararları telafi etmek için yeterli sermayeden yoksunlar" ifadelerini kullandı. ZEW'in Fed'in methodlarını kullanarak yaptığı çalışmaya göre, 51 Avrupa bankasının toplam sermaye açıkları 123 milyar euro oldu.

Deutsche Bank'ın ardından sermaye açığı potansiyeli en yüksek bankalar 13 milyar euro ile Societe Generale ve 10 milyar euro ile BNP Paribas oldu. Deutsche Bank ise ZEW'in yaptığı açıklamaya verdiği yanıtta, "Avrupa Bankacılık Otoritesi'nin yaptığı resmi bir stres testi var. Çok zorlu ve olumsuz şartlar karşısında sermaye desteğini kontrol eden bu testler Deutsche Bank'ın akut bir sermaye ihtiyacı olmadığını ortaya koydu" ifadelerini kullandı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.