Shopping Fest 10 milyar TL'yi aştı

Shopping Fest 10 milyar TL'yi aştı

İstanbul Shopping Fest, dördüncü yılında ciro hedefini yakalayarak 10 milyar 200 milyon TL ticaret hacmi sağladı.

A+A-

Perakende, turizm, gıda, ulaşım, konaklama gibi birden çok sektör için itici güç niteliği taşıyan İstanbul Shopping Fest (İSF) 2014 hedefi olan 10 milyar TL’yi yakaladı. Yabancı ve yerli ziyaretçilere ekonomik alışverişin yanı sıra eğlence imkanı sunan 23 günlük festival boyunca 10 milyar 200 milyon TL ciro elde edildi.

İstanbul Ticaret Odası'ndan (İTO) yapılan yazılı açıklamaya göre AVM’ler gibi konsept alışveriş noktalarının yanı sıra, İstanbul kent yaşamının geleneksel ticaret noktalarına da hareketlilik getiren festivalin cirosu bir önceki yıla oranla yüzde 23.6 arttı. Geçen yılki ticaret hacmi 8 milyar 250 milyon TL olan festivalde, yabancı ziyaretçilerin yaptığı alışveriş miktarının belirgin biçimde yükseldiği gözlemlendi.

Yabancılar kartla alışveriş yaptı

Festival sadece alışveriş hareketliliği oluşturmakla kalmadı aynı zamanda turizmcinin de yüzünü güldürdü. İstanbul Shopping Fest kapsamında kente gelen yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 13.82 artarak 1 milyon 90 bin 284 kişiye ulaşırken, 1 milyonu aşkın ziyaretçi 23 günde yabancı kartlarla 711 milyon TL tutarında alışveriş yaptı.
Haziran ayında Tax Free (vergiden muaf) alışveriş toplamı yüzde 51 artış gösterirken, kişi başı harcamada ise yüzde 24.14 artış sağlanarak ortalama 865 TL’ye ulaşıldı. Yabancı kartlarla gerçekleştirilen alışveriş tutarı da 2013 yılındaki festivale göre yüzde 58 artış gösterdi.

İstanbul Shopping Fest 2014 rakamlarını değerlendiren İTO Başkanı & İSF İcra Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, hedeflenen rakamlara ulaşmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Festivalin bu yıl ki en büyük hedeflerinden birinin de etkinliklerin AVM’lerden cadde ve sokaklara taşarak, bütün kentte varlığını hissettirmesi olduğuna dikkat çeken Çağlar, bu hedefe ulaşıldığında yabancı ziyaretçilerin Tax Free harcamalarının yoğunlukla gerçekleştirdiği noktaları analiz ederek gördüklerini dile getirdi.

Cadde ve sokaklardaki alışveriş noktalarındaki hareketliliğin ekonomik açıdan da son derece verimli sonuçlar ortaya koyduğunu dile getiren Çağlar şunları kaydetti:
“Ağırlıkla Ortadoğu ülkeleri, Rusya ve Türk Cumhuriyetleri’nden yabancı ziyaretçiler festival kapsamında cadde ve sokaklardaki alışveriş noktalarında ciddi boyutta hareketlilik oluşturdular. Örneğin; Şişli, Osmanbey, Nişantaşı’nda yapılan alışverişler bir önceki yıla göre yüzde 12, Taksim ve Beyoğlu’nda yapılan alışverişler yüzde 8 artış gösterdi. AVM’lerden yapılan alışveriş tutarı yüzde 29 oranında yükseldi. Dolayısıyla cadde ve sokakların AVM alışverişlerini, AVM’lerin ise cadde ve sokak alışverişlerini destekledikleri verimli bir festival dönemi yaşadık.”

2015 için çalışmalar başladı

Festivalle ilgili gelecek yıl hedeflerini şimdiden belirlemeye başladıklarını ifade eden Çağlar, son yıllarda yakalanan istikrarlı yükselişin hedefleri büyütme imkanı sağladığını vurguladı. Yakın dönem hedefleri konusunda artık çok daha iddialı olduklarını dile getiren Çağlar, "Önümüzdeki yıllarda dünyada ‘alışveriş festivali’ denilince ilk anılacak organizasyonlardan biri olacağız” dedi.

En çok alışveriş haziranda

Bankalararası Kart Merkezi’nin verilerine göre 7-29 Haziran 2014 tarihleri arasında kredi kartıyla yapılan harcamalarda en çok kasa işleminin gerçekleştiği gün ise 16 Haziran oldu. 16 Haziran tarihinde 3.96 milyon adet kasa işlemi gerçekleştirilirken, aynı gün 576 milyon TL ciro elde edildi. Festival kapsamında bir başka dikkat çeken konu da alışveriş saatleri oldu. Ziyaretçilerin 18.00-19.00 saatleri arasında alışveriş yaptığı görüldü. En çok alışveriş de İstanbul’da pek çok AVM’nin ve perakende satış noktasının bulunduğu Şişli İlçesi'nde yapıldığı belirlendi. Festival kapsamında yüzdelik oranları açısından artış yaşayan sektörlerin başında gıda geldi. Geçen yıla oranla 2014’te havayolları yüzde 54, konaklama sektörü yüzde 42, gıda alışverişleri yüzde 34, giyim ve aksesuar alışverişleri yüzde 18 artış gösterdi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.