Süleyman SABANCI

Süleyman SABANCI

Yazarın Tüm Yazıları >

Sıfırcı hoca nota dokunmadı.

A+A-

Derecelendirme Kuruluşu Moody’s, Türkiye’ye yönelik son revizyonunu 11 Nisan 2014 tarihinde yaparak, not görünümünü “durağan”dan, “negatif”e çevirmiş, “Baa3″ ile “yatırım yapılabilir” seviyede bulunan kredi notunu ise teyit etmişti. Moody’s bu kararıyla birlikte Türkiye’ye yönelik değerlendirmesini üçüncü kez erteledi.Moody’s'in pas geçtiği potansiyel değerlendirme tarihlerinin sayısı 7 Ağustos’la birlikte 4′e yükseldi.

7 Haziran seçimleri sonrasında 2 aydır yaşanan koalisyon hükümeti kurulup kurulmayacağına ilişkin yapılan tahminler büyük bir ihtimalle önümüzdeki hafta içerisinde olumsuz olarak sonlanacak görünürken, en iyi ihtimalle Kasım 2015 yada Mart-Nisan 2016 tarihlerinde yeniden bir seçim mahalline gireceğiz.

Aslında ABD merkez bankası FED’in faiz artışı olasılığı, içeride ise son 2 yıldır yaşanan yatırım amaçlı dış kaynak bulmada yaşanan olumsuz hava, işsizlik, kurda yaşanan yukarı haraket, toplumdaki olumsuz ruh hali (hem siyasetçiye karşı hem de geleceğe ilişkin) , ekonomide yaşanan durgunluk ve çevre ülkelerde yaşanan iç karışıklık ile savaş durumunun ülkemizide içine alacak şekilde genişleme ihtimali kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’ye ilişkin notları üzerinde ciddi olumsuz baskı yaratıyor.

Bu duruma rağmen Türkiye’nin notunda indirime gitmeyen kredi derecelendirme kuruluşları için ya 1-2 çeyrek daha genel durumu seyredip bunun üzerine karar verme durumu hasıl olacak, ya da biraz komplo teorisi gibi gözükse de bu kuruluşların ABD menşeili oldukları düşünülür ve bizimde başta incirlik olmak üzere üslerimizin kullanımını ABD’ye açtığımız düşünülürse bu aşamada notumuza dokunmayacakları gibi bir düşünce ortaya çıkacaktır.

Her halukarda,  özellikle son 2 yıldır ekonomide yaşanan yavaşlama, siyasi belirsizlik, olası tekrar seçimle 2015 yılının kaybedilmesi hatta 2016 ilk yarının da kaybedilmesi ülkemiz açısından daha ciddi ekonomik ve sosyal problemler doğuracaktır. Bu şartlar altında da kredi derecelendirme kuruluşları kayıtsız kalamayacak ve notta daha negatif görünümler olası olacaktır.

Bu yazı toplam 1649 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.