Sigorta sektörü son sellerde 200 milyon TL tazminat ödedi

Sigorta sektörü son sellerde 200 milyon TL tazminat ödedi

Türkiye Sigorta Birliği (TSB), Ağustos ayında Giresun, Rize, Samsun ve Trabzon illerinde meydana gelen sel felaketlerinin  bilançosunu açıkladı.

A+A-

Türkiye Sigorta Birliği (TSB), Ağustos ayında Giresun, Rize, Samsun ve Trabzon illerinde meydana gelen sel felaketlerinin  bilançosunu açıkladı. Bölge halkına geçmiş olsun dileklerini  tekrarlayan Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli,  sigortalıların hasarını tazmin etmek için afetlerin hemen ardından  çalışmaya başlandığını belirterek, her zaman sigortalılarının yanında  olduklarını belirtti.

Yaşanan afetlerin ardından hayatın normale dönmesi için sigorta  sektörünün sosyal sorumluluk hassasiyetiyle hareket ettiğini ifade  eden Benli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sektör olarak Giresun ve çevre illerde yaşanan sel felaketli  sonrası sigortalıların hasarlarının en kısa sürede tespiti ve hasar  ödemelerinin yapılması için çalışmalarımıza başladık. Eksperlerimizin  yaptığı tespitler sonucu, Giresun, Rize, Samsun ve Trabzon’dan sigorta  şirketlerinde 244, TARSİM tarafında da 390 olmak üzere toplam 634  hasar dosyası açıldı. Bugüne kadar 200 milyon TL’ ye yaklaşan hasar  ödemesi gerçekleştirildi. Ekspertizlerin ve ödemelerin tamamlanmasının  ardından toplam sigortalı hasarın 255 milyon TL’ye ulaşacağını tahmin  ediyoruz.”

Benli sözlerine şöyle devam etti: “Sektörümüz, bugün olduğu gibi  bundan sonra da sigortalılarımızın hasarlarının tazmini konusunda en  hızlı şekilde hareket edecek  ülkemizdeki sigortalılık oranının  artırılması için tüm paydaşlarla iş ve güç birliği içerisinde  çalışmalarına devam edecektir. Selin, ülkemizde depremden sonra  gerçekleşme sıklığı ve şiddeti en yoğun doğal afet riski olması  nedeniyle özellikle, konut, iş yeri, kasko, deprem ve tarım sigortası  gibi afet sonucu sigortalıların yaralarını saran branşlara yönelik  sigortalılık penetrasyonunu artırmak için acentelerimizle birlikte  daha fazla çaba sarf etmeliyiz. Sigortanın varlıklarımızın korunması  için olmazsa olmaz olduğunu çok çalışarak anlatmamız gerekiyor. Bu  sektörümüzün asli sorumluluklarından biridir. “

TSB, açıklamasında selin yaşandığı illerde tarım arazisi,  hayvanları, evi, iş yeri veya aracı hasar gören sigortalıların hasar  tespit işlemleri için sigorta şirketleriyle iletişime geçmesi ve  işlemlerini başlatması gerektiğini de hatırlattı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.