Şimşek: Mali disiplin olmazsa olmaz

Şimşek: Mali disiplin olmazsa olmaz

Şimşek, "Cari açık, enflasyonla mücadele, büyüme performansını yükseltmek ve dış şoklara direnç için mali disiplin olmazsa olmaz"

A+A-

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yılın ilk sekiz ayındaki güçlü performansa rağmen bütçe disiplininin korunması gerektiğini belirterek, cari açık ve enflasyonla mücadele etmek, büyüme performansını yükseltmek ve dış şoklara karşı dirençli olmak için mali disiplinin şart olduğunu vurguladı.

Ocak-Ağustos dönemi bütçe gerçekleşmelerinin ardından yaptığı yazılı değerlendirmede Şimşek, "Bütçedeki güçlü performans Haziran ayında gerçekleşen genel seçimlere, OVP'ye göre daha düşük gerçekleşen büyümeye, bölgedeki jeopolitik gerginliklere, finansal piyasalardaki dalgalanmalara ve siyasi belirsizliğe rağmen elde edilmiştir. Yılın ilk sekiz ayındaki güçlü performansa rağmen bütçe disiplinini korumaya devam etmeliyiz. Zira bütçe Türkiye'nin kısa vadede tek çıpasıdır ve küresel ekonomi Fed ve Çin şokları ile karşı karşıya kalabilir" dedi.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.