Şimşek not düşüşü için farklı konuştu

Şimşek not düşüşü için farklı konuştu

Moody's'in not indirimine hükumet çevresinden sert tepkiler gelmeye devam ederken Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, farklı bir değerlendirmede bulundu

A+A-

Moody's'in not indirimine hükumet çevresinden sert tepkiler gelmeye devam ederken Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, farklı bir değerlendirmede bulundu. Şimşek, "Kredi notu düşüşünü ciddiye alıyoruz" dedi. 

"Moody's kararının etkisi sınırlı oldu çünkü Türkiye'nin temelleri sağlam" diyen Şimşek, "Piyasalar 3 büyük değerlendirme kurumundan 2'sine bakar" şeklinde konuştu.

Mehmet Şimşek, "Kredi notu düştükten sonra Rusya ve Brezilya piyasalarının tepkisi daha ağırdı. Bu kararın ilerde finas dışı reel sektör borçlanma maliyetlerine etkisi olabilir. Tekrar notun yükselmesi için çaba içerrisine gireceğiz. Notun düşmesi dünyanın sonu değil, yatırımcılar sadece Moody's'e bakmazlar" açıklamasını yaptı.

Şimşek, "Gelişen ülke fonları yatırım yapılabilir not altındaki ülkelere yatırım yaparla. Türkiye'nin gerçekliği algısından daha güçlü" dedi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.