Şimşek yabancı yatırımcılarla görüştü

Şimşek yabancı yatırımcılarla görüştü

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek telekonferans yoluyla yabancı yatırımcılarla görüştü

A+A-

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yaşanan son gelişmeler ve bu gelişmelerin ekonomiye potansiyel etkilerini değerlendirmek üzere dün (21 Temmuz) Türkiye saati ile 20:00’de BGC Partners, Credit Suisse, Goldman Sachs, HSBC ve JP Morgan tarafından ortaklaşa şekilde organize edilen uluslararası bir yatırımcı telekonferansına ev sahipliği yaptı.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek söz konusu telekonferans görüşmesinde, söz konusu olayların Türkiye ekonomisine etkilerinin sınırlı ve kısa süreli olmasını beklediklerini söyledi. Şimşek, şunları söyledi:

"OHAL – Sebebi, Amacı ve Süresi

Türkiye çok ciddi bir darbe kalkışmasıyla karşı karşıya kaldı. Bu kalkışma, büyük ölçüde halkımızın çabasıyla bastırıldı. OHAL ile amacımız, hiçbir şekilde insanımızın özgürlüğünü kısıtlamak değil, tam tersine bu şekilde kahramanca darbe ile mücadele eden insanımızın hak ettiği ortamı oluşturmaktır. 3 ay süreli OHAL’in tek amacı devlet kurumlarını darbe yanlılarından ve paralel yapı unsurlarından arındırmaktır. Bunu yaparken de hükümet elindeki gücü ölçülü bir şekilde kullanacaktır. OHAL’in günlük hayat ve iş dünyası üzerinde hiçbir etkisi olmayacaktır. Hükümetimizin piyasa ekonomisine olan bağlılığı sürmektedir. Başta Ordu, Emniyet, Adalet ve Milli Eğitim birimlerimiz olmak üzere, tüm kamu kurumlarımızı paralel devletin unsurlarından arındırmak için yapılan çalışmalar uzunca bir süredir devam etmekteydi.

OHAL Kanunu hükümete Kanun Hükmünde Kararname çıkarmak suretiyle çok hızlı hareket edebilme imkânı kazandırmaktadır. Paralel yapıya ait tüm unsurların tüm kamu kurumlarımızdan temizlenmesi için bu hızlı hareket imkânı ve esnekliğe ihtiyaç duyulmaktadır. İçine girdiğimiz süreçte öncelikle kamu kurumlarımızı potansiyel tehlikelerden arındıracağız. Görevden uzaklaştırılacak kamu görevlileri için daha sonra gerekirse yargı süreçleri işletilerek, herkes için nihai karar verilecektir.

Başarısız Girişimin Piyasalara ve Ekonomiye Etkisi: Söz konusu olayların Türkiye ekonomisine etkilerinin sınırlı ve kısa süreli olmasını bekliyoruz. Piyasa ekonomisi işlemeye ve Türk finansal varlıkları sağlıklı bir şekilde işlem görmeye devam etmektedir. Türkiye’nin ekonomik politikalarında bir değişikliğe gitmesi beklenmemelidir. Mali disiplin önceliklerimiz arasında olmaya devam edecektir. Ekonomik reform gündemini kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz. Tasarrufların artırılması için gereken adımları hızlıca atmaya kararlıyız.

Bilindiği gibi ilk çeyrek büyümesi %4,8 olarak gerçekleşmişti büyüme ikinci çeyrekte biraz zayıflamakla birlikte geçekleşmenin yine güçlü olacağını öngörüyoruz. Büyümede farklı bir trend görülmesi halinde gerekli önlemleri alarak bu duruma müdahale edecek mali alanımız bulunmaktadır.

Kredi Derecelendirme Kuruluşlarının Not İndirimleri: Yatırım yapılabilir seviyede ülke kredi notumuzun korunması bizim için önem arz etmektedir. Kredi derecelendirme kuruluşları tarafından son dönemde yayımlanan raporlarda yer alan kurumsal yapının zayıfladığına yönelik değerlendirmelere katılmıyoruz. Aslında tam tersine bu süreçten kurumlarımız daha güçlenmiş olarak çıkacak. Kredi derecelendirme kuruluşlarını en iyi şekilde bilgilendirmek için gerekli temasları sağlıyoruz. Genel Değerlendirme: Söz konusu darbe girişiminin bertaraf edilmesinin ülkemiz demokrasisini güçlendirerek, halk içerisindeki gerilim ve kutuplaşmayı azaltmış olduğunu düşünüyoruz. İleriye yönelik olarak da bu iyileşmenin devam etmesi için muhalefet ile diyalog içerisinde çalışmalarımıza devam etmeyi hedefliyoruz.

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.