Şimşek'ten yüzde 4.5'i tutturamayız itirafı

Şimşek'ten yüzde 4.5'i tutturamayız itirafı

Şimşek: Yüzde 4.5 büyüme tutturulamayacak

A+A-

TRT Haber'de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Şimşek, geçen yıl Kasım-Aralık aylarında belirlenen OVP'den bu yana koşulların çok değiştiğini belirtti. Şimşek, küresel anlamda da büyüme ve ticaret rakamlarının aşağı yönlü revize edildiğine dikkat çekerek, bu yıl için büyümenin beklenenden düşük olabileceğini kaydetti. 

Türkiye'nin 3. çeyrek büyümesine ilişkin aşağı yönlü risklerin arttığını belirten Şimşek, "Şimdi bana 'Bu sene yüzde 4,5 büyümeyi tutturabilir misiniz? derseniz 'Hayır Tutturamayız' derim" dedi. Şimşek, yine de amaçlarının büyümeye destek olmak olduğunu, bunun için reformlara önem verdiklerini kaydetti.

Şimşek, gelişmeleri paylaşmak için önümüzdeki hafta Asya turuna çıkacağını, daha sonra Eylül ayında G20 zirvesine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte katılacaklarını belirtti. Şimşek daha 
sonra birer hafta Avrupa, Körfez ve Amerika turu planladığına işaret etti.

Şimşek, FETÖ'yle bağlantısı olmayan şirketlerin rahat olması gerektiğini ve FETÖ operasyonları kapsamındaki şirketlerin sayısının bini geçmeyeceğini söyledi. Şimşek, FETÖ'yü finanse eden şirketlere yönelik operasyonlar kapsamında bankalarla birlikte çalışıldığını kaydetti.

Şimşek, Türkiye'nin yurtdışındaki algısının iyileşmekte olduğunu ve Türkiye'nin batıdan kopmayacağını söyledi. "Önümüzdeki süreçte tasarruf fazlalığı olan Asya pasifik ülkelerine gideceğiz" diyen Şimşek, kendisinin Japonya, Hong Kong ve Singapur'u ziyaret ederek burada görüşmeler gerçekleştireceğini belirtti. 

Şimşek, FETÖ soruşturmaları kapsamında Gülenci polislerin Gezi protestolarını provoke edip etmediği konusunun da araştırıldığını açıkladı.

Şimşek, "Eylül başındaki G20 liderler zirvesine Cumhurbaşkanımızla gideceğiz" açıklamasında bulundu.

Başbakan Yardımcısı Şimşek, TCMB'nin daha fazla döviz rezervine sahip olması gerektiğini belirtti. Şimşek, "Türkiye dalgalı kur rejiminde, döviz rezerv ihtiyacı sabit kura göre düşük" dedi ve Türkiye'nin döviz rezervi biriktirmeye devam edeceğini söyledi.

Şimşek, kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin Türkiye'nin notunu düşürme kararına ilişkin olarak, "Karardan önce Türkiye'yle görüşmüş olsalardı, not indirimine gitmezlerdi" açıklamasında bulundu.

Şimşek, İsrail ile anlaşmanın Meclis tatile girmeden onaylanabileceğini söyledi.

Şimşek, Orta Vadeli Program'dan (OVP) bu yana koşulların değiştiğini, 2016 GSYİH büyümesinin beklenenden düşük olabileceğini söyledi. Türkiye'nin 3. çeyrek büyümesine ilişkin aşağı yönlü risklerin arttığını belirten Şimşek, Türkiye'nin 2016'da yüzde 4.5 büyümeyi sağlayamacağını söyledi.

İlgili Haberler

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.