Sırası mıydı S&P

Sırası mıydı S&P

Türkiye'nin ciddi bir kur riski ile karşı karşıya olduğunu açıklayan S&P not değerlendirmesinin 5 Mayıs'ta yapılacağını açıkladı

A+A-

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P, küresel ekonomik görünüme dair açıklamasında, Türkiye'nin not değerlendirmesinin 5 Mayıs'ta yapılacağını belirtti. Açıklamada, Türkiye'nin ciddi bir kur riski bulunduğuna dikkat çekildi. 

S&P, Türkiye Merkez Bankası'nın tam bağımsızlığının şu anda en önemli konu olduğuna dikkat çekti. Bunun yanında, kredi derecelendirme kuruluşu, Türk Lirası'nın daha da zayıflamasının ülke ekonomisi üzerinde 'azımsanamayacak' miktarda etkisi olacağının Altını çizdi. 

Standard & Poors, Türkiye bankalarının TL'nin getirdiği risklere yönelik önlem aldığını da bildirdi. 

Kasım 2016'da görünümü yükseltmişti

Kerdi derecelendirme kuruluşu S&P, 4 Kasım 2016'da Türkiye'nin notunu BB seviyesinde sabit tutup, kredi notu görünümünü ise negatiften durağana yükseltmişti. O tarihte, Türkiye'nin 2016-2017 büyüme tahminlerini 0.2 puan düşüren kurum OHAL'in en az 17 Ocak'a kadar süreceğini öngörüyordu. 

S&P tarafından 2016'da yapılan son değerlendirmede, özel sektörün yüksek dış borcunun ekonomik istikrarı tehdit etmesine karşın, Türk hükümetinin, büyümenin yavaşladığı ve yatırımların azaldığı bir ortamda, dış kaynaklı riskleri azaltmaya yeniden odaklandığını belirttilmişti. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum