Şişecam yıl sonu hedeflerini koruyor

Şişecam yıl sonu hedeflerini koruyor

Şişecam Genel Müdürü Ahmet Kırman, yılsonu için ciro ve Ebitda hedeflerini koruduklarını söyledi

A+A-

Şişecam Genel Müdürü Ahmet Kırman, yıl sonu için ciro ve Ebitda hedeflerini koruduklarını belirtirken; grup şirketi Paşabahçe'de halka arz için ise zamanlamanın şu anda uygun olmadığını söyledi.

Şişecam, cam ev eşyası alanında faaliyet gösteren grup şirketi Paşabahçe'yi halka arz etme planını 2014 yılında açıklamış ancak iç ve dış piyasalardaki görünümün iyi olmadığı gerekçesiyle halka arzı beklemeye almıştı.

Şişecam'ın EBRD ile işbirliğine yönelik düzenlediği basın toplantısı sonrası gazetecilerin konu ile ilgili sorusu üzerine Kırman, "Halka arz için şu anda zamanlama uygun değil ama çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

Brexit endişeleri başta olmak üzere global piyasalardaki gelişmelerin Şişecam'ı nasıl etkileyeceği ile ilgili soru üzerine ise Kırman, yıl sonu hedeflerini tutturacaklarını söyledi.

Kırman, 2016'da 8 milyar liranın üzerinde ciro ve minimum yüzde 21 Ebitda hedefini koruduklarını kaydetti.

Kırman, "AB'nin içinde bulunduğu durumun ekonomik etkilerinin bizi etkilemeyeceğini söylemek biraz hayalcilik olur. Ama Şişecam açısından şöyle bir avantaj var, bizim dağıldığımız coğrafyalar mutlaka birbirini dengeleyecek özellikleri içeriyor. Diğer ülkelerdeki faaliyetlerimizle bunu dengeleyeceğimizi düşünüyoruz."

Kırman, kur etkisiyle bu yıl uluslararası satışların toplam satışlardaki payının da bir miktar artabileceğini söyledi.

Şişecam'ın Türkiye'den yaptığı ihracat ile yurtdışı üretimden satışlarının toplamını ifade eden uluslararası satışlarının payı ilk çeyrekte yüzde 52 olarak gerçekleşmişti.

Kırman, Trakya Cam'ın teklif vermiş olduğu İtalyan Sangalli ile ilgili soru üzerine ise; diğer teklif sahibinin süreçten çekildiğini belirterek, yakın zamanda resmi bir açıklama beklediklerini söyledi.

Şişecam'ın iştiraki Trakya Cam Mayıs ayında İtalya merkezli Sangalli Vetro Porto Nogaro firmasının varlıklarının satın alma işlemine yönelik süreçte 90 milyon euro teklif vermişti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.