SocGen'den tek seferlik faiz indirimi tahmini

SocGen'den tek seferlik faiz indirimi tahmini

Societe Generale, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Aralık ayında tek seferlik bir faiz indirimine gidebileceğini öngördü. Kurum, politik baskılara rağmen süren istikrarlı para politikasının da TL'ye destek verdiğini belirtti.

A+A-

Societe Generale, TCMB'nin Kasım ayında gerilemesi beklenen enflasyonu avantaja çevirerek, küresel finans piyasalarının da elvermesi durumunda Aralık ayında tek seferlik 100 baz puanlık faiz indirimi yapabileceğini öngördü.

Societe Generale analisti Phoenix Kalen tarafından hazırlanan notta, enflasyonda yaşanan düşüşün TCMB'ye Aralık'ta tek seferlik düşüş için teşvik sunabileceği belirtilirken bunun dış faktörlerin o dönemde halen elverişli olup olmayacağına bağlı olduğu da ifade edildi.

Kalen, yabancı ziyaretçi sayısındaki bir miktar toparlanmanın da yaz ayları boyunca döviz likiditesini artırmaya yardımcı olabileceğini ve liraya koruma sağlayabileceğini söyledi.

Kalen politik baskılara rağmen devam eden istikrarlı para politikasının yatırımcıların TL'ye olan güvenini artırdığını söyledi.