Soda Sanayii için AL önerisi

Soda Sanayii için AL önerisi

Ziraat Yatırım, Soda Sanayii için 10,20 TL hedef fiyat ile 'AL' tavsiyesinde bulundu

A+A-

Ziraat Yatırım, Soda Sanayii için 10,20 TL hedef fiyat ile 'AL' tavsiyesinde bulundu. Hisse son kapanışını (20 Ocak 2019) 7.20 TL seviyesinden gerçekleştirmişti

Ziraat Yatırım Menkul Değerler'in değerlendirmeside şöyle denildi:

"Sentetik Soda külü üretiminde önemli bir oyuncu olan Soda Sanayii, krom kimyasalları alanında da yüksek pazar payıyla ön plana çıkarken, bu yıl devreye alınan ve yüksek karlılık potansiyeli sunan cam elyaf yatırımı ile gelir çeşitliliğini artırmaktadır.

Gelirlerinin %86'sı döviz cinsinde olan Şirket, güçlü nakit akışıyla sağlam bir bilançoya sahiptir. Buna ilaveten yüksek döviz fazlası bulunan Şirket, TL'nin değer kaybından da olumlu etkilenmektedir. Sektör genelinde olduğu gibi satış sözleşmelerini yıllık olarak yapan ve genel olarak yıl sonunda tamamlayan Şirket'in, 2019 yılında da tam kapasiteyle çalışması beklenmektedir.

2018 yılında devreye alınan Ciner grubunun Eti Soda bünyesine ait Kazan yatırımının oluşturduğu arz soda külü fiyatlarında baskı yapmamıştır. Aksine, emtia fiyatlarındaki düşüşe rağmen soda külü fiyatlarında artış gerçekleşmiştir. Bunda arz - talebin dengeli bir seyir izlenmesi etkili olurken, arz tarafında Çin'deki çevresel 
faktörlerle kapasite kapanışları fiyatlardaki yükselişleri desteklemiştir. Benzer şekilde, krom kimyasalları tarafında da Güney Amerika'daki bir tesisin kapasite kapanışı krom kimyasalları fiyatlarını desteklemiştir. Bu yıl da soda ve krom kimyasallarında fiyatların yükseliş eğilimini koruyacağı beklenmektedir.

Bu yılın başında devreye alınan cam elyaf yatırımının %90'nın üzerinde kapasite kullanımına ulaşarak 2019 yılında 443mn TL gelir yaratmasını bekliyoruz.

Soda sanayii için doğalgaz fiyatlarındaki artışlar önemli risk unsuru olarak dursa da, Şirket doğalgazın maliyetlerdeki payını kömür kazanı yatırımı ile azaltmıştır. Şirket ayrıca maliyet yönetiminde avantajlı konuma bağlı olarak yurtdışı - yurtiçi üretim - sevk değişikliği gibi etkin maliyet yönetimi kullanmaktadır.

Soda'nın tahmini değerini, İndirgenmiş Nakit Akımları ve Piyasa Çarpanları yöntemlerine göre ağırlıklandırarak (%60 İNA, %40 Piyasa Çarpanları) 10.202mn TL olarak hesaplamaktayız. Soda hisse senetleri bulduğumuz hedef piyasa değerine göre %29,4 oranında iskontolu işlem görmektedir. Bu nedenle, Soda için hedef hisse fiyatını 10,20TL olarak belirtiyor ve hisse için  "AL" önerisinde bulunuyoruz."

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.