Soros'a göre Brexit GBP için felaket olur

Soros'a göre Brexit GBP için felaket olur

Ünlü yatırımcı Gerogre Soros,İngiltere'nin AB'den ayrılması halinde GBP'de değer kaybının Kara Çarşamba'dan dana büyük ve yıkıcı olacağını savundu

A+A-

Şöhretini 1992 yılında GBP'ye karşı aldığı pozisyon ile kazanan ünlü yatırımcı Gerogre Soros, 23 Haziran'dan yapılacak referandumdan İngiltere'nin AB'den ayrılması yönünde bir karar çıkması halinde bunun GBP'de Kara Çarşamba'dan yaşanandan daha büyük ve yıkıcı devalüasyona yol açacağını savundu.

Soros'un Quantum Fonu 1992 yılında GBP'nin Alman Markı karşısında aşırı değerli olduğuna başarılı şekilde oynayarak Başbakan Major'u GBP'yi Avrupa Kur Mekanisması (ERM) dışına çıkarmaya zorlamıştı.

Guardian gazetesine yazan Soros, İngiltere'nin AB'den ayrılması durumunda GBH'nin en az yüzde 15 değer kaybedeceğini, bu değer kaybının yüzde 20'yi bulabileceğini belirterek, hali hazırda 1,46 dolar olan paritenin 1,15'e gerileyebileceğini vurguladı. Soros, "Bu devalüasyonun Eylül 1992'deki yüzda 15'ten daha büyük ve aynı zamanda daha yıkıcı olmasını beklerim" dye konuştu.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.