Soros'a göre küresel kriz kapıda

Soros'a göre küresel kriz kapıda

Ünlü yatırımcı George Soros, küresel piyasaların bir krizle karşı karşıya olduğunu ve yatırımcıların çok temkinli olması gerektiğini söyledi.

A+A-

Ünlü yatırımcı George Soros, Sri Lanka'da katıldığı bir ekonomi forumunda yaptığı konuşmada, küresel piyasaların bir krizle karşı karşıya olduğunu ve yatırımcıların çok temkinli olması gerektiğini söyledi.

Ünlü yatırımcı, Çin'in yeni bir büyüme modeli bulmakta zorlandığını ve para birimi devalüasyonunun sorunları dünyanın diğer kısımlarına transfer ettiğini sözlerine ekledi. Soros, ayrıca, pozitif faize geri dönmenin gelişen dünya için büyük bir sorun olduğunu da söyledi.

Soros, Colombo'daki konuşmasında, "Mevcut ortam bana 2008'deki krizi hatırlatıyor" şeklinde konuştu.

Faber: Çin ile ilgili tedbirli olmayı tercih ederim

Öte yandan Doktor kıyamet lakaplı Marc Faber, Çin'de yaşanan gelişmelere yönelik yaptığı değerlendirmede, "Çin'e ilişkin aşırı tedbirli olmayı tercih ederim" dedi.

Bloomberg Television'ın Marc Faber ile Çarşamba günü gerçekleştirdiği mülakkatta, ünlü yatırımcı “Çin'de ekonominin yavaşladğı iki yıldır belliydi” açıklamasında bulundu.

Çin'de önemli bir borç balonu olduğunu belirten ünlü yatırımcı, “hisse senedi piyasasında ve emtia fiyatlarında sert bir inişe şahit olduk, şimdi de ekonomide sert bir iniş görebiliriz” dedi.

Dünyanın 6.5 trilyon dolarlık ikinci büyük hisse senedi piyasasında yüzde 7'lik kaybının ardından Çin, önemli yatırımcıların kaçışını engellemek amacıyla piyasa müdahalelerini canlandırdı. Konuya yakın kaynakların belirttiğine göre devlet kontrolündeki fonlar, Salı günü hisse senedi piyasasından alım gerçekleştirdi.

Faber, “Bu sorunun nasıl çözüleceğini bilmiyoruz” dedi. AR-GE yatırımlarında da azalma olabileceğinin altını çizen ünlü yatırımcı, “Ekonomide ve şimdiden sert iniş yapmış olan çelik üretimi gibi bazı sektörlerde önemli bir zayıflama şeklinde de gerçekleşebilir. Çin'e ilişkin aşırı iyimser olmaktansa aşırı tedbirli olmayı tercih ederim” şeklinde görüş bildirdi.

 

 

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.