S&P, Fed'in ilk faiz indirimi için tarih verdi

S&P, Fed'in ilk faiz indirimi için tarih verdi

S&P Global Fed'in ilk faiz indiriminin 2024 yılı üçüncü çeyreğinde geleceğini öngördü

A+A-

Fed’in sıkılaştırma patikasında ilerlemesiyle birlikte resesyon tahminlerine artık Fed’in ilk faiz indirimini ne zaman yapacağına dair öngörüler eşlik ediyor. S&P Global, ABD’de, 2023’te düşük büyüme oranlı bir yavaşlama öngörürken, Fed’in bu yıl önden yüklemeli faiz artışlarına devam edeceğini tahmin etti.

bloomberght.com haberine göre kurum, ilk faiz indiriminin 2024 üçüncü çeyrekte geleceğini öngörüyor. Piyasada 2024’te resesyon riskinin hafife alındığını vurgulayan Goldman Sachs stratejistleri ise Fed’in bu dönem daha güvercin politikalara yönelebileceğini öngördü.

2008 krizinde açtığı kısa pozisyonlarla bilinen Scion Asset Management Kurucusu Michael Burry ise perakende sektöründe oluşan arz fazlasının Fed’in faiz artışlarını geri almasıyla sonuçlanabileceğini söyledi. Piyasada faiz swaplarının ima ettiği Fed’in politika faizi beklentisi Mart 2023’ için %3,60 seviyesinde bulunuyor. Birkaç hafta önce aynı vade için %4 fiyatlaması yapılıyordu. Fiyatlamaların düşmesinde Fed’in faiz indirimine gideceği beklentileri rol oynuyor.

İlgili Haberler