SPK beklenti anketi açıklandı

SPK beklenti anketi açıklandı

SPK Anketi: ABD dolarında, katılımcıların %52’si önümüzdeki ay değişim beklemiyor

A+A-

Sermaye Piyasası Beklenti Anketi'nde ABD dolarında, katılımcıların %52’si önümüzdeki ay değişim beklemezken, %60’ı önümüzdeki altı ay ve %67’si önümüzdeki bir yıl artış beklediğini ortaya koydu.

SPK'nın 156 üst düzey yönetici tarafından yanıtlanan 2016 yılı Mayıs ayı anketine göre, katılımcıların gösterge bono faiz oranına ilişkin olarak %56’sı önümüzdeki ay, %40’ı önümüzdeki altı ay, %42’si ise önümüzdeki bir yıl artış beklemiyor.

Ankette şu sonuçlar ortaya çıktı:

"Euro’ya ilişkin olarak katılımcıların %51’i önümüzdeki ay değişim beklemezken, %55’si önümüzdeki altı ay ve %64’ü önümüzdeki bir yıl artış beklemektedir.

Katılımcıların %56’sı önümüzdeki ay, %41’i önümüzdeki altı ay BIST-100 endeksine ilişkin değişim beklemezken, %50’si önümüzdeki bir yıl için yükseliş beklentisine sahiptir. BIST pay piyasası işlem hacmine ilişkin olarak katılımcıların %63’ü önümüzdeki ay, %44’ü önümüzdeki altı ay değişim beklemezken, %51’i önümüzdeki bir yıl için yükseliş beklentisine sahiptir.

Halka açılacak şirket sayısına ilişkin olarak katılımcıların %78’i önümüzdeki ay, %51’i önümüzdeki altı ay değişim beklemezken, yıllık dönem için artış bekleyen katılımcıların oranı %49 olarak gerçekleşmiştir.

Özel sektör borçlanma araçlarının ihracına ilişkin olarak önümüzdeki ay katılımcıların %66 ile çoğunluğu değişim beklemezken, altı aylık ve yıllık dönemler için koşullarda iyileşme beklentisi ağırlık kazanmış, bu yönde görüş bildiren katılımcıların oranı sırasıyla %51 ve %54 olarak gerçekleşmiştir.

Katılımcıların %63’ü önümüzdeki ay, %48’i önümüzdeki altı ay yabancı yatırımcı oranına ilişkin olarak değişim beklemezken, %47’si yıllık dönem için artış beklemektedir.

Reel kesimin yurtdışı borçlanma durumuna ilişkin olarak katılımcılar %67 ile önümüzdeki ay, %46 ile 6 aylık dönemde değişim beklemezken yıllık dönemde artış beklentisi ağırlık kazanmış, bu yönde görüş bildiren katılımcıların oranı sırasıyla ve %53 olmuştur.

BIST pay piyasası yatırımcı sayısına ilişkin katılımcıların %68’i önümüzdeki ay, %50’si önümüzdeki altı ay değişim beklemezken, %44’ü önümüzdeki yıl artış beklemektedir. Katılımcıların %69’u önümüzdeki ay, %55’i önümüzdeki altı ay değişim beklemezken, %50’si önümüzdeki bir yıl BIST kıymetli madenler ve taşlar piyasası işlem hacminde artış olacağını beklemektedir.

VİOP işlem hacmine yönelik olarak katılımcıların %61’i önümüzdeki ay değişim beklemezken, altı aylık ve yıllık dönem için artış bekleyen katılımcıların oranı sırasıyla %47 ve %58 olarak gerçekleşmiştir.

Katılımcıların %61’i önümüzdeki ay için yatırım fonları net aktif değerine ilişkin olarak değişim beklemezken, artış bekleyen katılımcıların oranı altı ay için %48 ve yıllık dönem için %55 olarak gerçekleşmiştir.

Emeklilik fonları net aktif değerine ilişkin olarak katılımcıların %52’si önümüzdeki ay değişim beklemezken, altı aylık ve yıllık dönemlerde artış beklentisi ağırlık kazanmış ve sırasıyla %64 ve %67 ile çoğunluğu oluşturmuştur.

MKYO net aktif değerine ilişkin olarak, katılımcıların %68’i önümüzdeki ay ve %46’sı önümüzdeki altı ay değişim beklemezken, yıllık dönemde artış bekleyen katılımcıların oranı %55 olarak gerçekleşmiştir."

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.