Suriye görüşmeleri ertelendi

Suriye görüşmeleri ertelendi

BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura, Cenevre'deki Suriye görüşmelerinin askıya alındığını açıkladı.

A+A-

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Cenevre'deki Suriye görüşmelerinin askıya alındığını, bir sonraki görüşmenin 25 Şubat'ta yapılmasının planlandığını söyledi.

De Mistura Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) ile bir araya geldikten sonra basına açıklamalarda bulundu.

Görüşmeler başlamadan önce insani durum konusunda acil adım atılması gerektiğini belirten de Mistura, hem BM hem de krizin taraflarınca yapılması gereken çalışmalar olduğunu kaydetti.

De Mistura, başlayacak görüşmelerin Suriye halkının yararına olması gerektiğine dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu nedenle de görüşmelere ara verilecek ve bir sonraki görüşmeler 25 Şubat'ta yapılacak. Yine sonuçsuz bir Cenevre görüşmesi yapmak için mi buradayız, yoksa Suriye'nin geleceğini, siyasi süreci, yeni anayasayı, seçimleri konuşurken ciddi miyiz? Suriye halkı bu görüşmeleri yaparken bir çözüm üretmemizi bekliyor. Dürüst olmak gerekirse henüz bunu görmedim ve görüşmelere yeniden başlayabilmek için bir ara verilmesi gerek."

Müzakere Yüksek Komisyonu: Görüşmelere katılmayacağız

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komisyonu Koordinatörü ve eski Suriye Başbakanı Riyad Hicab, Cenevre'deki Suriye görüşmelerinin askıya alınmasının ardından, talepleri karşılanmazsa 25 Şubat'ta yeniden başlaması planlanan görüşmelere katılmayacaklarını söyledi.

Cenevre'de gazetecilere açıklamalarda bulunan Hicab, buraya Suriye halkının çektiği acıları bitirmek için geldiklerini ancak rejimin görüşmeleri ciddiye almadığını kaydetti.

Hicab, Rusya ve İran'ın saldırılarına da herkesin şahit olduğunu ifade ederek, Rusya'nın hava saldırılarını iki katına çıkardığını ve Türkiye-Suriye sınırındaki mülteci kampını hedef aldığını hatırlattı.

Uluslararası topluma Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) Suriye'ye ilişkin 2254 sayılı kararının uygulanması için rejim ve destekçilerine baskı yapması çağrısında bulunan Hicab, "BMGK'nın 2254 sayılı kararında insani duruma ilişkin 12. ve 13. maddeler yerine getirilmezse görüşmelere katılmayacağız" şeklinde konuştu.

Hicab, Cenevre'ye istekili geldiklerini ve görüşmelerin başarılı olmasınını istediklerini dile getirerek, "Görüşmelere iyi başlayabilmek için uygun bir ortam oluşturulması gerek" dedi.  

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.